Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Dışişleri Bakanı AB tarafından hedefli tedbirler kararı için memnuniyet ifade etti      CNA    Kıbrıs ve Yunanistan ekonomik konularda işbirliği ve karşılıklı anlayış mekanizması konusunda anlaştılar      CNA    İrlanda Cumhurbaşkanı kuzey Suriye’ye yönelik tek yanlı Türk askeri müdahalesinden derin endişe duyduğunu ifade etti      CNA   Kıbrıs, Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesi’ne sanat eseri bağışladı      CNA   Mogherini: Dışişleri Bakanlar Konseyi Suriye ve MEB konusunda anlaşmaya vardı      CNA   

Anastasiades-Tusk cuma günü Türk tahriklerini görüşecek
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 09/10/2019 16:57


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in cuma sabahı saat 10:30’da Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştireceği görüşmelerin merkezinde Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgelerindeki (MEB) eylemleri yer alacak.
 
Hükümet Sözcüsü Cumhurbaşkanlığı Sarayında yaptığı açıklamalarında görüşme çerçevesinde Cumhurbaşkanının Türkiye’nin yasa dışı eylemleri ile ilgili konuları Tusk’in yeniden bilgisine sunacağın söyledi. Prodromou Tusk’ın 17 ve 18 Ekim’de Brüksel’de düzenlenecek olan Avrupa Konseyi toplantısında yukarıdaki konuyu masaya yatıracağını hatırlattı.
 
Tusk’ın ziyaretinin amacının bu olup olmadığıyla ilgili soruya Sözcü, Konseyin eski başkanı olarak Avrupalı Yetkilinin görevini tamamlaması temelinde ziyaret ettiğini söyledi. Bu fırsatla, Avrupa Konseyinde tartışılması için kaydedilen konuların da tartışılacağını belirtti.
 
Amacın ne olduğuyla ilgili Prodromou bunun çok iyi bilindiği yanıtı verdi ve “Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’nin neden olduğu sorunları göğüslemek amacıyla tüm diplomatik yollar aracılığıyla hareket etmektedir” dedi.
 
Bu yolların nasıl olur da Türk kışkırtmalarının doruğa ulaşmasına engel olmadığıyla ilgili soruya Sözcü, Hükümetin bu faaliyetlerin nasıl gelişeceğini görmeyi beklediği ve ondan sonra bu konuda net bir pozisyonları olan Yunanistan ve diğer hükümetlerin desteğiyle diplomatik ve siyasi açıdan hareket edeceğini açıkladı.

KHA/NS/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:11/10/2019
Volume:107.403.10
CSE:66.480  0.390%
FTSE/CySE:40.070  0.380%
Lefkoşa33°C
Larnaka33°C