Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

Anastasiades-Tusk cuma günü Türk tahriklerini görüşecek
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 09/10/2019 16:57


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in cuma sabahı saat 10:30’da Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile gerçekleştireceği görüşmelerin merkezinde Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgelerindeki (MEB) eylemleri yer alacak.
 
Hükümet Sözcüsü Cumhurbaşkanlığı Sarayında yaptığı açıklamalarında görüşme çerçevesinde Cumhurbaşkanının Türkiye’nin yasa dışı eylemleri ile ilgili konuları Tusk’in yeniden bilgisine sunacağın söyledi. Prodromou Tusk’ın 17 ve 18 Ekim’de Brüksel’de düzenlenecek olan Avrupa Konseyi toplantısında yukarıdaki konuyu masaya yatıracağını hatırlattı.
 
Tusk’ın ziyaretinin amacının bu olup olmadığıyla ilgili soruya Sözcü, Konseyin eski başkanı olarak Avrupalı Yetkilinin görevini tamamlaması temelinde ziyaret ettiğini söyledi. Bu fırsatla, Avrupa Konseyinde tartışılması için kaydedilen konuların da tartışılacağını belirtti.
 
Amacın ne olduğuyla ilgili Prodromou bunun çok iyi bilindiği yanıtı verdi ve “Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’nin neden olduğu sorunları göğüslemek amacıyla tüm diplomatik yollar aracılığıyla hareket etmektedir” dedi.
 
Bu yolların nasıl olur da Türk kışkırtmalarının doruğa ulaşmasına engel olmadığıyla ilgili soruya Sözcü, Hükümetin bu faaliyetlerin nasıl gelişeceğini görmeyi beklediği ve ondan sonra bu konuda net bir pozisyonları olan Yunanistan ve diğer hükümetlerin desteğiyle diplomatik ve siyasi açıdan hareket edeceğini açıkladı.

KHA/NS/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C