Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

Sir Stelios: Kalıcı bir çözüm için burada bulunuyoruz
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 08/10/2019 20:24“Hayattaki Ortaklar” adlı kategori için yapılan başvurulardaki artışı dile getiren Sir Stelios Hadjioannou “Biz, Kıbrıs sorununu çözmek için değil, ama kalıcı bir barışa yardımcı olmak için buradayız” dedi ve bu başvuruların daha da artması dileğiyle “eğer kişisel ilişkiler olursa, savaş olmaz. Ben barıştan yanayım” dedi.
Hadjioannou adını taşıyan vakfın hayırseverlik çalışmalarını tanıtımını vakıf üyeleri, Kıbrıs’ta vakfın Yönetim Kurulu müdürü Marios Eliades, iki danışmanı, İngiltere’den Kıbrıslı Türk yüksek avukatı Kerim Fuat ve Britanya’nın Kıbrıs eski Yüksek Komiseri Peter Millet eşliğinde yaptı.
Hadjioannou konuşmasında “siyasi havadan bağımsız, biz yardım etmek için buradayız, her yıl adada barış için yardımcı olacağız. Zor dönemlerde yapılan çalışmalar daha özlüdür. İşbirliği için ekonomik teşvikler verilmesi hiç kötü değildir. Hayallerini gerçekleştirmeleri için onlara yardımcı olur” dedi ve gelecek yıl daha az miktarlar yeni kategori ödüller olacağını, 21 yaş altı kişiler için «Gençlik – Youth» kategorisini teşvik amacıyla bazı işletmeler için daha büyük miktarlar verileceğini çünkü onların “gelecek olduklarını, ön yargıların değiştirilmesi durumunda büyüdüklerinde iş birliği yapmalarının daha mümkün olduğunu” söyledi.
Sir Stelios, 2009’dan beri vakfın toplam 3 milyon 750 bin avro ödül verdiğini ve bu yıl 600’den fazla Kıbrıslı Rum ve Türk’ün 2019 İki Toplumlu Ödül için başvuruda bulunduğunu duyurdu.
 
Yılın galibi olan sanat kategorisi için toplam 12 ödül verildi. Sekiz ödül Sivil Toplum Örgütleri, 7 ödül İşletmeler, 6 ödül Hayat (hayat ortakları), 6 ödül bilim, 5 ödül Spor ve 6 ödül de diğer dallarda verildi.
 
Sir Stelios Hadjiioannou, Natalie Christopher anısına ve onun Kıbrıs’ta barış içinde birlikte yaşama arzusuna dayalı olarak 30.000 avro tutarında ödülün Natalie’nin Kıbrıslı Türk ortakları ile hayal ettiği üç proje için verildiğini söyledi ve Natalie’nin kaybı için ailesine taziye mesajını sundu.
 
Hadjioannou devamla topluma geri para vermesi gerektiğine inancını dile getirerek vakfın Kıbrıs, Yunanistan, Monako ve Britanya’da faaliyet gösterdiğini açıkladı ve bu ülkelerdeki dört vakıf evinin ücretsiz olarak diğer yardım kuruluşları ve iyi niyet olayları için kullanıldığını belirtti.
“Kalpten Gıda” adlı etkinliğin Kıbrıs ve Yunanistan’da düzenlenen bir yardım etkinliği olduğunu ve günde 7500 kişiye yemek verildiğini söyledi. Ayrıca Kıbrıs’taki seri katliamların yedi kurbanlarının ailelerine 70.000, anneleriyle kaybolan iki çocuğun anısı için de 20.000 avro yardım verildiğini kaydetti.
 
Sir Stelios ayrıca vakfı tarafından düzenlenen ve mart ayında Pile’de oynan dostluk futbol maçına da değinerek bunun uluslararası «Peace and Sport» örgütü himayesinde ve ünlü futbolcu Didier Drogba’nın katılımıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.
 
Sahibi olduğu Easy Jet Grubu aracılığıyla hayırsever vakfına mali desteği sürdürebileceğini belirterek servet ve malını Stelios Vakfına bırakmak için bir bağlılık sözü verdiğini ve dilekçe imzaladığını hatırlattı.
 
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C