Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Rusya Dışişleri Bakanı: Kıbrıs için mevcut garantiler sistemi anakronik bir sistemdir      CNA   Kıbrıs, Interreg Med “BlueIslands” projesine katılıyor      CNA   Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü: Kıbrıs Cumhuriyeti, AB-Türkiye Gümrük Birliği anlaşmasının geliştirilmesine, Ankara Kıbrıs’a karşı AB yükümlülüklerini yerine getirmezse onay vermeyecek     CNA    Hükümet Sözcüsü: ExxonMobil’in sondaj sonuçları için önceden kararlaştırılmış bir karar yoktur     CNA   

KKAK: Limasol’da Ayios Nikolaos mezarlığında kazılar gerçekleştirilmedi
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/02/2019 18:13Ayios Nikolaos mezarlığında bulunan kemiklerle ilgili olarak son dönemde basında çıkan haberlerle hakkında KKAK yaptığı açıklamada Limasol’da Ayios Nikolaos mezarlığında bu tür kazılar gerçekleştirmediğini duyurdu.


Kayıp Kişileri Araştırma Komitesi (KKAK) söz konusu kazıların Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı programı çerçevesinde gerçekleştiğini ve komitenin sadece Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler tarafından gerçekleştirilen iki toplumlu programlara katıldığını vurguladı.

Ayrıca, kemiklerin bulunması için yapılan iki toplumlu kazılar çerçevesinde, titiz kriterlerin uygulandığını ve bulunan kemiklerini inceleme için KKAK’nın antropoloji laboratuvarlarına götürüldüğünü ve incelemelerden sonra kemik örneklerinin DNA ve kimlik tespitleri veya Radio Carbon testi (C14) yapılarak KKAK’nın çalışmalarıyla bağlantılı olup olmadığının araştırıldığını belirtti.
Yapılan açıklamada Radio Carbon testlerinin (C14) kemiklerin eski olduğunu dolayısıyla kayıplarla bağlantılı olmadığını göstermesi durumunda çıkarıldıkları yere geri götürüldükleri kaydedildi.

Yapılan açıklamada kemiklerin kayıp kişilere ait olmadığının belirlenmesi ve mezarlardan çıkarılması durumunda, yeniden gömülmek üzere gönderildikleri vurgulandı. KKAK ayrıca, DNA testlerinin kemiklerin kayıp bir kişiye ait olmadığını göstermesi ya da genetik bir sonuca varılamaması durumunda kemiklerin KKAK’nin morgunda saklandığı belirtildi.
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:21/02/2019
Volume:205.816,93
CSE:60,490  -0,360%
FTSE/CySE:36,220  -0,390%
Lefkoşa19°C
Larnaka18°C