Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Temsilciler Meclisi Başkanı: Kıbrıs’ın Çin ile işbirliğinden kazanacağı çok şey var
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 05/11/2019 20:36 
Şangay Ulusal Kongre Merkezinde yer alan 2. Uluslararası Çin İthalat Ticaret Fuarına katılan Meclis Başkanı Dimitris Syllouris, Kıbrıs’ın Çin ile işbirliğinden kazanacağı çok şey olduğunu söyledi.

Syllouris konuşmasında Kıbrıs’ın kocaman bir pazar olan Çine çok daha iyi fiyatlarda gönderebileceği pek çok üretim yaptığını belirterek Kıbrıs’ın ucuz fiyatlara bu uzak ülkeye ihracat yapabileceğini dile getirdi.
 
Ayrıca fuarla birlikte eş zamanda düzenlenen 2. Honggiao Uluslararası Ekonomik Forumunda konuşan Syllouris Kıbrıs’ın dördüncü sanayi devriminde, yeni teknolojilerde başrolde olması gerektiğini belirterek meclisin bu hedefi iki buçuk yıl önce dillendirdiğini kaydetti.
“Kıbrıs’ın bu kalkınmanın dışında kalması için bir neden yok. İlk ülkeler arasında yer almalıyız” diyen Syllouris Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in dün akşamki konuşmasının küresel bir vizyon konuşması olduğunu duyurdu.
 
Bugün fuarın açılışında da konuşan Çin Cumhurbaşkanı’nın bu vizyonu refah ve kalkınma olması için ülkeler arasında pratik işbirliklerine dönüştürdüğünü, bunun barış getireceğini ve orada bulunan tüm liderler ve misyonlar tarafından kucaklandığını dile getirdi ve “bugün fuarda tüm bu sözlerin mükemmel bir şekilde hayata geçtiğini gördük” dedi.
 
Syllouris fuarı ziyareti çerçevesinde Çin ve Kıbrıs pavyonlarını  da ziyaret ettikten sonra Kıbrıs’ın bu fuara katılımının çok az olduğunu açıkladı ve “bu katılım daha büyük olabilirdi ve herkesin bir sonraki fuarda Kıbrıs’ın katılımının daha güçlü olmasını düşünmesi iyi olacak. Bu nedenle CIPA heyetini de yanımızda getirdik” dedi. 


KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C