Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Norveç’in yeni büyükelçisi: Kıbrıs’a siyasi ve ekonomik destek vermeyi sürdüreceğiz
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 08/11/2019 17:15 
Norveç’in Kıbrıs yeni büyükelçisi Frode Overland Andersen, ülkesinin Kıbrıs’a hem siyasi hem de ekonomik destek vermeyi sürdüreceğini belirtti.
 
Cuma günü Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’e güven mektubunu sunan Büyükelçi Andersen, Oslo’da Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü aracılığıyla Kıbrıs’a barış ve uzlaşma çabalarını desteklediklerini, gelecekte de bunu yapmaya devam edeceklerini söyledi.
 
Hükümetinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğini ifade eden Andersen, ülkesinin Kıbrıs’taki iki toplumu yeniden birleştirecek bir çözüm bulma olasılığı bulunduğunu samimi olarak umut ettiğini kaydetti.
 
Çözümün başkaları tarafından empoze edilmemesi, Kıbrıs’taki iki taraf arasındaki eşsiz bir anlaşmanın ürünü olması gerektiğini vurgulayan Norveç Büyükelçisi, “Crans Montana’da 2017’de sona eren müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayacak bir çerçeve bulmanın başarılacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.
 
Andersen, Norveç’ten katkı sağlayanların EEA-yardım anlaşmasıyla ikili ilişkileri güçlendirmede yeni olasılıkların kapılarını açtıklarını, Mart 2019’da Norveç’in EEA Lichtenstein ve İzlanda ortaklarıyla birlikte 2021 dönemi için yeni bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını, karşılık Norveç yardımlarıyla birleşerek rakamın 11,5 milyon avroyu bulduğunu hatırlattı.
 
Norveç Büyükelçisi, Kıbrıs hükümetiyle uzlaştıkları gibi fonların amacının sivil toplumu güçlendirmek, iki toplumlu işbirliğini kolaylaştırmak, sağlık hizmetini ve sosyal hizmetleri geliştirmek ve iklim değişikliğine hassaslığı azaltmak olduğunu bildirdi.

Güven mektubunu alan Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ise, Kıbrıs sorununa, uluslararası hukuk ve ilgili Birleşmiş Milletler kararları esasında, kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması için Kıbrıs’ın Norveç’in desteğine çok değer verdiğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanı, “Norveç’in desteği, Türkiye’nin devam eden Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde yasa dışı sondaj faaliyetleri, Türk tarafının Varoşa’yı yerleşime açma planlarıyla ilgili faaliyet ve açıklamaları gibi ihlallerinin olduğu bir dönemde daha da önemlidir. Söz konusu faaliyetler BM Anlaşması ve uluslararası hukuka aykırı olmakla kalmayıp Kıbrıs’ta ve bölgede barış ve istikrarı da tehdit etmekte, müzakerelerin başlamasının yolunu açacak olumlu ortama karşı olmaktadır” dedi.
 
Anastasiades, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Misyonu ve BM Genel Sekreteri’nin ilerlemeye esas olacak altı maddelik çerçeve üzerinde müzakerelere devam etme taahhüdünün değişmediğini belirtti.
 
Cumhurbaşkanı şöyle devam etti:
 
“Bunu fırsat bilerek Berlin’de 25 Kasım’da BM Genel Sekreteri ve Kıbrıs Türk Toplumu Lideri ile üçlü görüşmenin olumlu sonuç vermesine kararlılığımı ve güçlü isteğimi tekrar etmek istiyorum. Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının Türk işgalinden 45 yıl sonra yeniden birleşmesi çok rötar yapmıştır.  Devam etmekte olan bu adaletsizlik karşısında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü üçüncü bir ülkeye, askeri birliklere ve garantilere bağlı olmadan koruyacak kapsamlı ve kalıcı bir çözüm amaçlamak küçülmek değildir.”
 
“Türkiye’nin Kıbrıs’ın denizinde yasadışı faaliyetlerine rağmen BM Genel Sekreteri’nin müzakerelerin başlaması için gerekli koşulları oluşturacak çabalarını desteklemek için elimden geleni yapmaya kararlıyım ve güçlü biçimde taahhüt ederim.”


“Aynı zamanda, Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın da, Varoşa’nın yasal sahiplerine geri verilmesi, iki toplumun liderleri arasında imzalanan 1979 Üst Düzey Anlaşması’nın açık ihlali olan her türlü plan ve hareketten kaçınmalarıyla ilgili 414 (1977), 442 (1980), 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararlarına tam olarak uyacağını ummaktayım.”

KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C