Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

Mesleki eğitim amacıyla Kıbrıslı dört genç avukat, Birleşik Krallık Hukuk sistemini inceledi
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 09/10/2019 15:00
Britanya’nın Kıbrıs Yüksek Komiserliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıslı dört genç avukatın, mesleki eğitim amacıyla Birleşik Krallık Hukuk sistemini incelediği belirtildi.

Britanya’nın Kıbrıs Yüksek Komiserliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:
 
“Geçtiğimiz hafta, Britanya Yüksek Komiserliği, Britanya’daki Kıbrıslı Avukatlar Derneği ile işbirliği içinde Kıbrıs’ın iki toplumundan dört genç avukatı bir haftalığına Londra’da ağırladı. Avukatlar ziyaretleri süresince Londra’da Queen’s Counsels (QC) olan Pavlos Panayi QC ve Kerim Fuad QC ile çalıştılar”.
 
Açıklamada, “ Bu ikinci Hukuksal Çalışma Ziyareti, Birleşik Krallık ve Kıbrıs arasındaki en önemli ve uzun süreli bağlardan biri olan Teamül Hukuku (Common Law) ile ilgili Yüksek Komiserliğin yapmakta olduğu çalışmaların kilit bir parçasını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, iki ülke arasındaki hukuki bağları sürdürülebilir kılıp güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bunu yaparken de Birleşik Krallığın hukuk ve yargı alanlarındaki bilgi ve uzmanlıklarını çeşitli etkinliklerle yaymayı amaçlamaktadır.
2 Ekim akşamı, ikinci hukuksal çalışma ziyareti sebebiyle ev sahipliği yapan iki QC bir araya gelme maksadıyla bir resepsiyon düzenlemişlerdir. İki QC de bu projenin büyüyerek genişleyeceğini umut ettiklerini belirtmişler ve Kıbrıs’tan kendileri ile çalışmaya gelen avukatların sayılarının her yıl katlanarak artmasını temenni etmişlerdir. Etkinliğe avukatlar, yargıçlar ve Kıbrıs’a ilgisi ve bağları olan diğer uzmanlar katılmıştır. Pek çok farklı katılımcının yanında, UNFICYP’in başı Elizabeth Spehar, Bambos Charalambos, milletvekilleri ve dış işleri bakanlığı yetkilileri de katılmıştır.
 
Panayi bu projenin küçük bir fikir olarak başladığını ancak şu anda çok daha büyük bir şeye evrilmekte olduğunu belirtmiştir. Bu programın yıllar sürecek dostluklar yaratmakta olduğuna dair inanç ve umudunu dile getirmiştir.
Kerim Fuad QC ise şunları belirtmiştir:
“Britanya Yüksek Komiserliğine, bu genç ve yetenekli Kıbrıslı avukatları: Çise, Georgia, Nuray ve Andreas’ı destekledikleri için teşekkür eder, onları kutlamak için bu harika iki toplumlu resepsiyonun organize edildiğini belirtmek isterim. Baro ve yargıyla, çeşitli davaların görüşüldüğü dolu dolu bir hafta tecrübe ettiler. Pavlos ve ben onlarla gurur duyuyoruz.’’   
Kendi adına Georgia Kakouri şöyle dedi:
“Bu göz açıcı bir tecrübe oldu. İki QC’nin rehberliğinde ve ekibimizin geriye kalanıyla birlikte, İngiliz Hukuk Sistemi’nin, kendi uygulamalarımızı geliştirmek için Kıbrıs’ta da adapte edilebilecek unsurlarına şahitlik ettik. Ayrıca meslektaşlarımızla bir araya gelip tecrübelerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunmakta harika bir tecrübe oldu.’’  
Nuray Necdet’de şunları ekledi:
“Kerim Fuad QC ve Pavlos Panayi QC ile İngiliz Mahkemeleri’nde ve barolarında çalışmak, bu güzel uygulamaları kendi evimiz olan Kıbrıs’a da tanıtmak ve toplumlarımızı bir araya getirmek için bizleri cesaretlendirdi’’.
Teamül Hukuku’na karşı duyulan ortak profesyonel ilgileri aracılığıyla adanın iki yanındaki genç profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan bu girişim hem toplumlararası diyaloğu geliştirmekte hem de Birleşik Krallık ve Kıbrıs arasındaki hukuki bağları güçlendirmektedir. Bu ikinci ziyaret, Şubat 2019 da başlayan çok başarılı bir programın devamı niteliğindedir ”.   
 
 
KHA/JV/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C