Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Kıbrıs ve Aphrodite konsorsiyumu Mısır’a doğal gaz satışının yolunu açan işletme iznini imzaladılar
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 08/11/2019 12:12 
Kıbrıs ve Aphrodite konsorsiyumu perşembe günü 2025’te doğal gaz üretiminin başlamasını amaçlayan, on sekiz yıllık bir dönem için 8,3 milyar dolarlık gelir projelendiren bir işletme izniyle yeniden düzenlenmiş üretim paylaşma sözleşmesini imzaladılar.
 
25 yıllık işletme izni, Kıbrıslı yetkililerle Noble Energy, Shell ve Delek Drilling konsorsiyumu arasında Aphrodite üretim planı ve nihai gelişimi temelinde Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) bugüne kadar imzalanan bu türde ilk izin oluyor.
 
Planın esasına göre Aphrodite’ ten çıkarılan doğal gaz deniz altından boru hattıyla Mısır’ın İdku LNG tesisine aktarılacak, burada sıvılaştırılıp Avrupa ve uluslararası piyasalara ihraç edilecek.
 
İmza töreninden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Enerji Bakanı George Lakkotrypis, anlaşmayı zorluklara rağmen ilerleyen, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji programında diğer bir dönüm noktası’ olarak niteledi.
 
“Enerji programımız hidrokarbon zincirini tamamlayan bir sonraki aşamaya ulaşmıştır. Kıbrıs MEB’inde sınırlandırma, izin, araştırma ve şimdi de işletme aşamasına ulaşmıştır” diyen Bakan, Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de doğal gaz koridoru yaratma için bölgedeki ülkelerin vizyonunu uygulamaya yönelik bir diğer adımı oluşturarak Avrupa Birliği için alternatif bir tedarik kaynağı haline geleceğini belirtti.
 
Noble Energy’nin Açık Deniz Üst Düzey Başkan Yardımcısı Keith Elliott da yaptığı konuşmada işletme iznini imzalamaktan duyulan memnuniyeti ifade etti.
 
Bu çok önemli dönüm noktasına gelmiş olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydeden Elliott, bu anlaşmayla Aphrodite’in gelişiminin yolunun açıldığını söyledi. 


Yeniden düzenlenmiş üretim paylaşma sözleşmesinde, ekonomik ifadeler, projeyi düşük petrol fiyatları durumunda bile sürdürülebilir projeyi bir R-faktör sistemi ile uyumlu kılarak Kıbrıs’ın, yüksek petrol fiyatları durumunda bile kar etmesini sağlayacak.
 
George Lakkotrypis, sözleşmenin yeniden görüşülmesi sırasında, kosorsiyumun düşük petrol piyasası fiyatları karşısında gelişmenin ilerleyemeyeceğini öne sürdüğünü ancak sözleşmenin etkin kontrol koşulları bulunmadığını anlattı.
 
Sözleşmeyi düzeltmenin karşılığında, sözleşmeye son verme dâhil sözleşme ihlali durumunda katı koşullarla Kıbrıs’ın bağlayıcı sözleşmeler alan aşamalar oluşturduğunu belirtti.
 
Lakkotrypis, ilk aşamanın değer biçilen kuyuyu içerdiğini, Ön Mühendislik ve Ölçülendirme (FEED) ikincisi, Nihai Yatırım Kararı (FID) üçüncü aşama olduğunu anlattı.
 
Konsorsiyumun gelişimi ve üretim planı Kıbrıs’a orta vadede 9,3 milyar dolar ve 18 yılda en makul planla yılda yaklaşık 500 milyon dolar tutarında gelir öngörüyor.

Bu plana göre ortalama petrol fiyatı 2022’de %2 artış oranıyla varil başına 70 dolar olarak belirlenirken doğal gaz miktarı da 4,1 tcf olarak hesaplandı.
 
George Lakkotrypis, her üç planda da sırasıyla varil başına 50 dolar, 70 dolar ve 80 dolarla Kıbrıs’ın gelir paylaşımı %50’inin üzerinde olacak.
 
Gelişimin ilk aşaması için sermaye harcamasının (CAPEX) 3 milyar dolar, ikinci aşamada ek üretim sondajlarıyla ek 2 milyar dolar ve işletme harcamaları için 2 milyar dolar olacağı hesaplanıyor.
 
Aynı zamanda üretim kuyusu olacak kıymetlendirme kuyusundaki çalışmalar 18 ay sürecek.
 
Kıbrıs’ın ilk gelirini 2025’te alması bekleniyor.  
 
Enerji Bakanı Lakkotrypis, Shell’in Aphrodite’in doğal gaz alıcısı olacağını da duyurdu.
 
George Lakkotrypis, Aphrodite gaz alanını İdku LNG tesisiyle bağlayacak olan boru hattının Gelişim Planı’na dâhil edilmediğini ve konsorsiyumla görüşüleceğini vurguladı.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C