Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası Brüksel’de başladı
ΚHA - Kyriaki Christodoulou - KIBRIS/Lefkoşa 08/10/2019 15:50


 

 
Avrupa ve diğer bölgelerden 6000 aşkın katılımcı ve 600 konuşmacı, pazartesi günü Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası dolayısıyla Brüksel’de toplandı.
 
Her yıl düzenlenen ve bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen Hafta’da yerel yönetimler, genç politikacılar, uzmanlar ve akademisyenler iklim değişikliği, uyum politikası, AB fonu, çevresel konular, sürdürülebilirlik, dairesel ekonomik vs. gibi konuları ele alıyor.
 
Perşembe gününe kadar toplam 400 aktivistin toplanması bekleniyor. Etkinlikleri, 27 üye ülkeden 200’ü aşkın gazeteci izliyor.
 
Avrupa Parlamentosu’nda pazartesi günü yapılan açılış oturumunu bir basın toplantısı, çeşitli etkinlikler ve faaliyetler takip etti.
 
Basın konferansı sırasında Bölge Komitesi Başkanı (CoR) Karl Heinz Lambertz, Hafta’nın yeni Parlamento’nun bir araya geldiği bir zamana denk geldiğini, yeni komiserlerin de görevlerini Kasım 2019’da devralacaklarını söyledi.
  
Avrupa’nın, çocukların geleceği olduğunu, mucize yaratamasalar da çok çalışmaları gerektiğini, ilerleme olabileceğini kaydetti.
 

Lambertz sıkıntıları ülkelerin tek başına aşamayacağına, tek bir ülkenin aşamayacağına dikkat çekerek “işbirliğine, birlikte çalışmaya ve görevdaşlığa” ihtiyaç olduğunu vurguladı.
 
Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Klara Dobrev de, “Zayıf bir Parlamento değil vatandaşlara yardımcı olabilecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir Parlamento istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Bölgesel ve Kırsal Politika Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Marc Lemaître, gazetecilere Rekabetçilik Endeksi’nden söz etti; güvenlik ve üst düzey eğitim ve sağlık hizmetleri olan ülkelerin genellikle rekabetçilik düzeylerinde çok iyi olduklarını bildirdi.
 
Basın konferansından sonra Avrupa Parlamentosu’ndaki açılış oturumu yapıldı, Lambertz, Dobrev, Komiser Elżbieta Bieńkowska ve genç seçilmiş politikacılar kürsüye çıkıp AB’nin sıkıntılarını, şehir ve bölgelerinin karşı karşıya kaldığı sorunları anlattılar.


Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası’nda Kıbrıs da temsil ediliyor. Lefkoşa Belediyesi Meclisi ve bölgeler komitesi üyesi Eleni Loukaidou başkanlığındaki heyette, Strovolos Belediyesi Meclis üyesi Stavros Stavrinides, Kato Lefkara Konseyi Başkanı Louis Koumenides, Deryneia Belediyesi Belediye Başkanı Andros Karayiannis ve Kato Polemidia Belediye Başkanı Nicos Anastasiou bulunuyor.

Lefkoşa Belediyesi Meclis üyesi Isaella Tymviou ve Larnaka Belediyesi Meclis üyesi Christodoulos Ioannoyu da genç politikacılar olarak Brüksel’de bulunuyor.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C