Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Maliye Bakanı: Bu belirsiz savaştan galip çıkacağız     CNA    Borrell Türkiye’ye Kıbrıs ve Yunanistan’ın karasularındaki egemenliklerine saygı göstermesi çağrısında bulundu     CNA   Kıbrıs hükümeti Limasol camiine yönelik vandallığı sert bir şekilde kınadı     CNA   Cumhurbaşkanı uzmanlarla tedbirleri planlanandan önce aşamalı kaldırmayı görüştü, karar Çarşamba günü alınacak     CNA   

Uzman Pana: Tedbirler daha fazla rahatlatıldığında da öğrenciler sınıflarına başarıyla dönecekler
Kha - Antonios Gkildakis - KIBRIS/Lefkoşa 21/05/2020 09:50 
Kıbrıs Avrupa Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilim Dayanışma Komitesi üyesi Bayan Zoe-Dorothea Pana, Kıbrıs’taki öğrencilerin perşembe günü başlayacak olan ikinci aşama sınırlayıcı tedbirleri rahatlatma uygulamasında okullarına başarıyla geri döneceklerini söyledi.
 
Ebeveynlerin endişelerini yanıtlayan Pana, bu endişelerin anlaşılır olduğunu ancak öğrencilerin okullarına dönme zamanının geldiğini belirtti.
 
İlkokul ve liseler tecritten sonra perşembe gününden itibaren açılıyor. Lise son sınıf öğrencileri de derslerine girmeye devam ediyorlar.
 
Eğitim Bakanlığı ve Pedagoji Enstitüsü’nün girişiminde, Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou ve Ortaöğretim Ebeveynleri Konfederasyonu temsilcileriyle Çarşamba akşamı bir telekonferansa katılan Pana, “Tabii ki bir belirsizlik evresi olacaktır. Ama uyum içinde hareket eder ve uyum sağlarsak ilk aşamada olanları tekrarlayabiliriz ki pratikte bunlar başarıydılar” şeklinde konuştu.
 
Ebeveynlerin çok olgun ve kavrayışlı olduklarını, birçok soruları bulunduğunu belirten Zoe-Dorothea Pana, bu yeni hijyen kültürüne uyum sağlamanın devamlı bir süreç olacağını, ebeveynlerin de devrede olmaları gerektiğini vurguladı.
 
Çarşamba sabahı Kıbrıs Cumhurbaşkanı ve COVID-19 bilim danışma kuruluyla görüşme konusunda bir soruyu yanıtlayan Pana, havaalanları ve otellerin yeniden açılması konularında önemli bir toplantı yaptıklarını kaydetti.
 
Epidemiyolojik durum temelinde insanların tedbirlerin rahatlatılması için bir sonraki aşamaya girmeye istekli olduklarını, bunu güvenle gerçekleştirebileceklerini ifade eden Pana, bunun birçok faydası olacağına dikkat çekti.
 
Zoe-Dorothea Pana, Kıbrıs’ın COVID-19 krizini olgunlukla ve düzgün bir şekilde ele aldığını, şimdiki durumun bunun ispatı olduğunu vurguladı.
 
KHA/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:02/06/2020
Volume:69.299.40
CSE:47.840  -0.350%
FTSE/CySE:28.410  -0.390%
Lefkoşa29°C
Larnaka28°C