Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Rum tarafı BM Genel Sekreteri tarafından önerilen sürece tamamen hazırlıklı     CNA   Fotiou: Yerleri değiştirilen kemikler muhtemelen bulunmayan kayıpların %80-85 ile bağlantılıdır     CNA   Ulusal Konsey toplantısının sonuçlanması için istişareler sürüyor      CNA   İstatistik veriler ikinci çeyrekte bütçe fazlalığında artış kaydedildiğini gösteriyor     CNA   Kipro-Klasik döneminden (M.Ö 5. Ve 4. Yüzyıl) Paphos Kraliyet Hanedanı idari-ekonomik merkezine ait yeni ve bilinmeyen anıtları gün ışığına çıkarıldı     CNA   

Cumhurbaşkanı Avrupa Konseyi öncesinde MED-7 başkanlarıyla Türk kışkırtmalarına karşın olası tedbirleri görüşecek
ΚHA - Maria Koniotou - KIBRIS/Lefkoşa 11/06/2019 11:09 
 
Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Malta’da yer alacak MED-7 grup zirvesi çerçevesinde Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Malta’dan oluşan MED-7 grubu başkanlarıyla Türk kışkırtmalarına karşı olası tedbirleri görüşme fırsatı bulacak.
 
AB28’in Brüksel’de 20-21 Haziran tarihinde yapacağı Avrupa Konseyi toplantısında söz konusu tedbirleri görüşmesi bekleniyor.
 
Cumartesi günü basına açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in 14 Haziran’da, 6. Güney AB ülkeleri Zirvesi’ne katılmak üzere Malta’ya gideceğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanı’nın zirve öncesi devlet veya hükümet başkanlarıyla Türk kışkırtmalarına karşı olası tedbirleri görüşüp görüşmeyeceği sorusuna Prodromou, bu görüşmeler için tabii ki fırsat olacağını bildirdi.
 
Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin bölgede son yasa dışı faaliyetlerini başlatmasından bu yana Kıbrıs diplomasisi ve hükümetin bir AB tepkisi oluşmasına hazırlık çerçevesinde koordinasyon için harekete geçtiğini anlattı.
 
Hem Avrupa Komisyonu’nun hem de Avrupa Konseyi’nin, Türkiye’nin kışkırtmaları sona ermezse bu konunun yeniden değerlendirileceğini açıkladığını hatırlatan Prodromou, Lefkoşa’nın 6. MED-7 Zirvesi’ne önem verdiğini, belirterek bir öncekinin Lefkoşa’da yapıldığını ve çok başarılı olduğunu, zirvenin AB çerçevesi içerisinde ortak çıkarlar esasında koordinasyon ve görüşmelere devam edilmesi için bir fırsat sunduğunu kaydetti.
 
Zirve çerçevesinde hazırlanacak Ortak Deklarasyon’da Türk kışkırtma hareketlerine yönelik özel ifadeler olup olmayacağı sorusuna da Prodromou, Lefkoşa’nın Deklarasyon ‘da böyle bir ifadenin yer almasını istediğini belirtti; Lefkoşa’daki MED-7 Deklarasyonu’nda böyle bir ifadenin yer aldığını hatırlattı.
 
Prodromos Prodromou, Lefkoşa’nın Türk kışkırtmalarına karşı Avrupa Birliği’nden neler isteyeceği sorusuna yanıtında, “Bu koordinasyonun bir sonucu olacaktır. Kararlar hep birlikte alınır. Dolayısıyla ortaklarımızın bu konulardaki görüşleri önemidir. Bizim istediğimiz olabileceğin en iyisidir” şeklinde konuştu.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye Doğu Akdeniz’e askeri gemilerin eşlik edeceği ikinci bir sondaj gemisi gönderecek’ şeklindeki açıklamasını yorumlaması istenen Sözcü şöyle dedi:
 
“Maalesef, Türkiye’nin kışkırtıcı tutumu, uzlaşmazlığı ve yasadışı yaklaşımı duracak gibi görünmüyor.”  
 
“Bu tutumun devam ettiği sürece biz uluslararası düzeyde Türkiye’nin uzlaşmaz tutumunu ve yasa dışı tutumunu anlatma çabasında olacağız. Türkiye’nin bu türlü hareket etmesine son verecek AB düzeyinde olası kararlar veya bazı tedbirler alınmasını istiyoruz.”
 
“Kıbrıs’ın bu konuda çok taraflı dış politika çerçevesindeki çabaları AB ortaklarına, ABD, Rusya Federasyonu ve Çin gibi güçlü ülkelere ve diğer ülkelere yöneliktir.”
 
Prodromou, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in dediği gibi Türkiye’nin kendisine her taraftan gönderilen mesajları dinlememesi durumunda bazı tedbirlerin incelenmesi gerekeceğini ifade etti.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:16/08/2019
Volume:41.052,28
CSE:70.220  0.300%
FTSE/CySE:42.130  0.330%
Lefkoşa37°C
Larnaka32°C