Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

“2019 Denizcilik Kıbrıs” Forumu çalışmalarının ilk günü tamamlandı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 07/10/2019 20:4940 farklı ülkeden binden fazla katılımcının yer aldığı uluslararası “2019 Denizcilik Kıbrıs” Formunun ilk günü pazartesi öğleden sonra tamamlandı, Katılımcılar arasında uluslararası denizcilik alanından ünlü kişilikler ve Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Sekreteri Kitack Lim de bulunuyordu.
 
Limasol’daki Harnup Değirmenliği Konferans Merkezinde düzenlenen ve Kıbrıs’ın uluslararası denizcilik sanayiinin merkezinde bulunduğu,  «Sea Change» konulu toplantının çalışmaları 9 Ekim Çarşamba gününe kadar devam edecek.
 
Kıbrıs Denizcilik Odası ve Kıbrıs Armatörler Birliği ile işbirliği içinde Denizcilik Müsteşarlığı tarafından düzenlenen toplantıda denizcilik dalıyla ilgili konular ele alınıyor.
İlgili basın açıklamasına göre, Uluslararası Denizcilik Örgütü Genel Sekreteri Kitack Lim, “Düzenleyici Önlemler: Bir zorunluluk veya basınç ürünü mü?” (“Regulatory measures: a product of necessity or pressure”) konulu tartışmaya katıldı. Konuşmacılar denizcilik sanayiinde, tüm kurumlar arasında işbirliğinin önemine ve üretim ve bağlantılığı artıracak teknolojilerin kullanımı gereğine vurgu yaptılar. Kömür kullanımının azaltılmasının sanayi sektöründe 4 devrim lideri olduğuna değinerek sanayiye hemen hareket etmesi aksi takdirde kontrol edemeyecekleri güçlerin insafına kalmış olacağı çağrısında bulundular. Ayrıca, denizcilikten çıkan emisyonların gerek düzenleyiciler (regulators) gerekse sanayi üzerindeki etkisine dikkat çekerek tedbirler almaya çağırdılar.
Bölgesel kurallardan kaçınılması gerektiği ve küresel bir endüstri olduğundan nakliye sektörün genel kurallar koruduğundan emin olmak yönünde evrensel bir anlaşmaya varıldı.
 
Denizcilik Müsteşarı Nataşa Pilidou, denizcilik sanayiinin sunduğu değişiklikleri ve fırsatları K D Adamson, Futurist & CEO της Futurenautics Group ile tartışarak mavi büyüme potansiyelini, sayısallaştırma çeşitliliği ve birlikteliğinin önemini ve beklentilerini vurguladı. Mavi büyümenin önemi ve kamu sektöründe nakliye sektörünün mevcut görünümünü değiştirmek için pozitif bir ivme yaratılması için ortak iradede anlaşmaya varılarak sanayinin daha güvenilir, çevre dostu, daha akıllı ve daha kapsamlı olması yönünde yapılan büyük çabalara dikkat çekildi.
 
İkinci tartışma "Armatörler: yeni çerçeve” («Shipowners: The new landscape») konusunu ele aldı. Tartışma dört ana konu üzerine odaklandı: kirletici emisyonlar, Avrupa için nakliyenin önemi, çeşitli sektörlerde ticaret ve ticari işlemler ve kamu nakliye şirketleri. Bir grup konuşmacı süratin azaltılmasıyla kirletici emisyonların da azaltılacağını destekledi. Bunun yanı sıra, sanayinin diğer alanlarda yaptığı ayarlamalar ve sanayi alanının gelecekte emisyonların azaltılmasında yaşayacağı girişmeler dile getirildi. 
 
Gün içinde tartışılan üçüncü ve son konu ise «Denizcilik için daha iyi bir gelecek var mı?» (“Are there brighter days ahead for Shipping?”) oldu. Konuşmacılar denizcilik sektörünün kirletici emisyonların azaltılmasında anahtar gereksinimler ve sayısallaştırma ile bir dönüşüm döneminde yer almakta olduğunu dile getirdiler. Ayrıca, armatörlerin sanayi sektörünün çevre üzerindeki etkilerinin iyileştirilmesi yönündeki bağımlılıkları dile getirilerek gemi sahipleri konusundaki izlenimlerin çok defa yanlış olduğu vurgulandı.  Ayrıca insanların ve yetenekleri çekmenin önemine değinilerek genç nesillerin çevre tedbirlerinin uygulanmasında net bir yön görmek istedikleri aksi takdirde başka dallarda kariyer yapacakları vurgulandı.
 
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C