Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Dışişleri Bakanı AB tarafından hedefli tedbirler kararı için memnuniyet ifade etti      CNA    Kıbrıs ve Yunanistan ekonomik konularda işbirliği ve karşılıklı anlayış mekanizması konusunda anlaştılar      CNA    İrlanda Cumhurbaşkanı kuzey Suriye’ye yönelik tek yanlı Türk askeri müdahalesinden derin endişe duyduğunu ifade etti      CNA   Kıbrıs, Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesi’ne sanat eseri bağışladı      CNA   Mogherini: Dışişleri Bakanlar Konseyi Suriye ve MEB konusunda anlaşmaya vardı      CNA   

Dış İşleri Konseyi Pazartesi günü Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ndeki yasadışı faaliyetlerini görüşecek
ΚHA - Athanasios Athanasiou - KIBRIS/Lefkoşa 09/10/2019 17:02


Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi Pazartesi günü Lüksemburg’ta toplanarak Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) sürekli yasadışı ihlalini görüşecek.
 
Konsey’den yapılan açıklamada, “Konsey Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sürekli sondaj faaliyetlerini görüşecek. Türkiye sondaj faaliyetlerini Kıbrıs’ın güney kıyılarından 45 kilometre açıkta yapıyor” dedi.
 
Dışişleri Konseyi, Federica Mogherini’nin Kıbrıs Dışişleri Bakanı’yla 4 Ekim 2019’da görüştüğünü ve Türkiye’nin 15 Temmuz 2019’da Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinin sonuçlarına işaret ettiğini belirtti.
 
Dışişleri Bakanları Afganistan’daki durumu, özellikle 28 Eylül 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimini de ele alacaklar. Dışişleri Bakanlarının barış müzakerelerindeki son gelişmeleri, anlaşmazlığa kalıcı ve Kabul edilmiş siyasi bir çözüm bulunması çabalarını da görüşecekler.
 
Dışişleri Konseyi, ülkedeki son durum ışığında Suriye’yi de ele alacak. BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de görüşmelere katılacak.

AB Dışişleri Bakanları Ukrayna’yı da görüşecekler ve öğle yemeğinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadym Prystaiko ile görüş alışverişinde bulunacaklar.

KHA/MG/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:11/10/2019
Volume:107.403.10
CSE:66.480  0.390%
FTSE/CySE:40.070  0.380%
Lefkoşa33°C
Larnaka33°C