Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Rusya Dışişleri Bakanı: Kıbrıs için mevcut garantiler sistemi anakronik bir sistemdir      CNA   Kıbrıs, Interreg Med “BlueIslands” projesine katılıyor      CNA   Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü: Kıbrıs Cumhuriyeti, AB-Türkiye Gümrük Birliği anlaşmasının geliştirilmesine, Ankara Kıbrıs’a karşı AB yükümlülüklerini yerine getirmezse onay vermeyecek     CNA    Hükümet Sözcüsü: ExxonMobil’in sondaj sonuçları için önceden kararlaştırılmış bir karar yoktur     CNA   

İonas Nikolaou: Cumhurbaşkanının en yüksek hedefi müzakerelerin yeniden başlamasıdır
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/02/2019 19:19Pahna şehitlerini yıllık ulusal ve dini anma günü vesilesiyle Adalet Bakanlığı Genel Müdürü Andreas Assiotis tarafından okunan konuşmasında Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolaou, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in en yüksek hedefinin iyi bir hazırlıkla diyaloğun en erken zamanda yeniden başlaması olduğunu söyledi.

Nikolaou “Genel Sekreterin Özel Görevlisinin temaslarının ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in, Kıbrıs Türk toplumu lideri ile yapacağı gayrı resmi görüşmesinin, görev tanımının en erken zamanda şekillendirilmesine yardımcı olması” dileğinde bulundu.

Bakan sözlerine şöyle devam etti: “Zaman zaman yayınlananların aksine, müzakerelerin gecikmesinden kimin sorumlu olduğuna dair yazılı pozisyonların ortaya konmasını umuyorum”.
“İç yetki ve yönetişim konularında diğer tarafın endişelerine anlayış göstermenin Kıbrıs sorunun özünü hiçbir şekilde yıkmadığını” belirten Bakan devamla, işgal konusuna da değindi ve " Türk ordusunun adadan ayrılması, zararın, çağdışı ve eski güvenlik sistemlerinin kaldırılmasıyla sadece sona ereceğini” vurguladı. Çözüm çerçevesine, ordular, şartlar ve vasiliklerin sığmadığını söyledi.
“Tarafımızın çabalarının, vatanımızın özgürlüğü ve yeniden birleşmesi, yönündedir” diyen Bakan, Kıbrıs’ı modern bir Avrupa ülkesi olarak; halkın ve özellikle gençlerin beklentilerine yanıt verecek, barış, saygı ve umut içinde birlikte yaşamayı hayal ettiklerini vurguladı.
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:21/02/2019
Volume:205.816,93
CSE:60,490  -0,360%
FTSE/CySE:36,220  -0,390%
Lefkoşa19°C
Larnaka18°C