Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades AB Zirvesine katılacak     CNA   Spehar: Kıbrıs’ta çözüm için daha gidecek yolumuz var     CNA   Kıbrıs, Fransa ve İtalya ortak tatbikat icra edecekler     CNA   Kadis: Kıbrıs iklim değişikliği konusunda bölgesel işbirliği arayışındadır     CNA   

Yunanistan Türk işgalinin sonuçlarını kabul etmiyor
ΚΥΠΕ - ΚΥΠΡΟΣ/Λευκωσία 20/07/2019 14:41


Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türk işgalinin sonuçlarını kabul etmediğini ve hiç bir zaman kabul etmeyeceğini söyledi. Kıbrıs'ta Türk istilasının 45. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda Dendias işgale ve sonuçlarına son verilmesi, BM kararları ve AB müktesebatı çerçevesinde kapsamlı, adil, kalıcı, çalışabilir, karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün bulunmasının Yunanistan dış politikasının önceliği olduğunu belirtti.

Dendias, anakronik garantiler sisteminin kaldırılması ve işgal güçlerinin geri çekilmesinin Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün ayrılmaz parçaları olduğunu ifade etti. Bakan Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal eden yasadışı faaliyetlerinin devam ettiğine işaret ederek bu provokasyonların AB müktesebatına ve Avrupa'nın enerji politikalarına aykırı olduğunu belirtti.

Dendias, Yunanistan'ın her zaman Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı.

KHA/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı

 
   

Closing:10/12/2019
Volume:135.733.86
CSE:65.200  0.180%
FTSE/CySE:39.180  0.150%
Lefkoşa16°C
Larnaka18°C