Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Piroi sakinleri köylerinin işgalini protesto ettiler eski Lefkoşa-Larnaka yolunun açılması yönünde talepte bulundular     CNA   Dışişleri Bakanı New York’ta bir dizi görüşmede bulunmayı planlıyor      CNA    Sözcü müzakereler için yapılan hazırlıklar ışığında Türkiye’nin kışkırtıcı eylemlerine son vereceğini umut ediyor      CNA   Kıbrıs Üniversitesi dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında bulunuyor     CNA   İnşaat malzemeleri fiyatları Temmuz 2019 döneminde küçük bir düşüş kaydetti      CNA   

Yunanistan Türk işgalinin sonuçlarını kabul etmiyor
ΚΥΠΕ - ΚΥΠΡΟΣ/Λευκωσία 20/07/2019 14:41


Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türk işgalinin sonuçlarını kabul etmediğini ve hiç bir zaman kabul etmeyeceğini söyledi. Kıbrıs'ta Türk istilasının 45. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda Dendias işgale ve sonuçlarına son verilmesi, BM kararları ve AB müktesebatı çerçevesinde kapsamlı, adil, kalıcı, çalışabilir, karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün bulunmasının Yunanistan dış politikasının önceliği olduğunu belirtti.

Dendias, anakronik garantiler sisteminin kaldırılması ve işgal güçlerinin geri çekilmesinin Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün ayrılmaz parçaları olduğunu ifade etti. Bakan Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal eden yasadışı faaliyetlerinin devam ettiğine işaret ederek bu provokasyonların AB müktesebatına ve Avrupa'nın enerji politikalarına aykırı olduğunu belirtti.

Dendias, Yunanistan'ın her zaman Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı.

KHA/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı

 
   

Closing:19/08/2019
Volume:149.725,35
CSE:69.670  -0.780%
FTSE/CySE:41.840  -0.690%
Lefkoşa35°C
Larnaka32°C