Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   ΕΝİ: Zor bölgesinde günde 2,7 milyar metreküpten fazla üretim yapılıyor      CNA   UNFICYP, avcılara tampon bölgedeki avlanmanın kesinlikle yasak olduğunu hatırlatıyor      CNA   Kabine tarafından Yatırım Fonu oluşturulmasına karar verildi, 2 Eylül’de `Estia` başlıyor      CNA   

Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır parlamento başkanları Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarın önemine işaret ettiler
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/02/2019 14:04


 
 

 
Lefkoşa’da yer alan Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır parlamento başkanları arasındaki ilk üçlü zirvenin açılışında konuşan üç ülkenin parlamento başkanları, Doğu Akdeniz bölgesinde barış, istikrar ve büyümenin sağlanmasının önemine işaret etti.
 
Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, açılış konuşmasında, ilk kez olarak üç ülkenin parlamento başkanlarının katılımlıyla bir zirvenin gerçekleştirildiğini belirterek, “zirve ilk önce önemli bir mesaj gönderiyor; ülkelerimiz, halklarımızın çıkarları ve sorunlu bölgemizde barış, istikrar ve refahın yararına ortak bir şekilde çalışma konusunda niyetimiz olduğunu gösteriyor” dedi.
 
Syllouris, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır hükümetleri ve vatandaşları arasında bir bağlantı olan üç ülkenin parlamentoları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi şu ana kadar yapılan altı zirve sırasında üzerinde anlaşılan ortak hedeflere hizmet ettiğini belirtti.
 
Temsilciler Meclisi’nin Kıbrıs’ta Orta Doğu İşbirliği Merkezi’nin kurulması ve Kıbrıs’ın eğitim sistemine Arapçanın teşvik edilmesi konusundaki girişime değinen Demetris Syllouris, araştırma, yenilik, teknoloji, enerji, çevre, eğitim ve kültür alanlarında “bilgi, fikir, deneyim ve en iyi uygulamaların üretilmesi ve yayılmasını hedefliyor” dedi ve aynı zamanda ortak eylemler ve işbirliğinin sağlanmasını teşvik ettiğini söyledi.
 
Syllouris, Orta Doğu İşbirliği Merkezi’ne parlamentolar, araştırmacılar, şirketler, akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinin katılabileceğini söyledi ve Kıbrıs’ın Mısır gibi komşu dost ülkelerle strateji ilişkiler sağlanması “dış politikamızın en önemli sütundur” dedi.
 
Bölgede yaşanan sorunlar ve Kıbrıs’ta Türkiye’den kaynaklanan farklı sorunlar ışığında böyle işbirliklerin sağlanmasının önemli olduğunu ifade eden Meclis Başkanı, Türkiye’den dolayı adada Kıbrıs sorunu ile ilgili ve aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesindeki enerji alanındaki hakları ile ilgili sorunlar yaşandığını belirtti. Ve  “her iki konuda da uluslararası hukuk ihlal ediliyor” dedi.
 
Meclis Başkanı, devamla, Mısır ve Yunanistan’ın Kıbrıs’ın karşı karşıya bulunduğu söz konusu iki sorun hakkında Kıbrıs halkına gösterdikleri destek için teşekkürlerini ifade etti.
 
Açılış törenine hitaben bir konuşma yapan Yunanistan Parlamento Başkanı Nikolaos Voutsis, Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır ile Doğu Akdeniz bölgesindeki diğer ülkeler arası sağlanan üçlü işbirliğinin barış, istikrar ve kalkınma hedeflerine hizmet ettiklerini vurguladı.
 
Voutsis, “bu çerçevede, Atina, Kahire ve Lefkoşa arasında sağlanan işbirliğinin en teşvik edilen işbirliği olduğunu ve ortak programlar ve girişimler yoluyla gerçekleştirilen faaliyetlerin ilerleme hızı; nitel ve nicel kapsamına değindi.
 
Voutsis, söz konusu üçlü işbirliği “Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki geleneksel, çok boyutlu ve güçlü ilişkilerden dolayı en teşvik edilen işbirliğidir” dedi.
 
Mısır Parlamento Başkanı Ali Abdel Aal ise Lefkoşa’da gerçekleştiren üçlü toplantının, ““Doğu Akdeniz ülkelerinin Akdeniz'deki; ya doğal gaz ya da diğer doğal zenginliklerini kullanmalarını engellemeye çalışan tüm ülkelere bir mesajıdır” dedi.
 
Aal, yer alan üçlü zirvenin, parlamento düzeyinde başarılı diyaloglar alanında bir örnek olmasını diledi.
 
Mısır Parlamento Başkanı, yer alan görüşmenin önemine işaret ederek, toplantıyı Mısır, Kıbrıs ve Yunanistan parlamentoları arasındaki üçlü işbirliği mekanizmasının kurucu bir toplantısı olarak niteledi.
 
 
KHA/JV/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:22/08/2019
Volume:185.422.16
CSE:70.390  0.770%
FTSE/CySE:42.280  0.810%
Lefkoşa36°C
Larnaka35°C