Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Βakanlar Demetris Christofyas’ın ölümü nedeniyle açılan taziye defterini imzaladılar      CNA   Yunanistan Dışişleri Bakanı: Lefkoşa ve Atina önemli diplomatik bir zafer kazandılar      CNA   Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker: Türkiye’ye karşı alınacak önlemler “yumuşak önlemler” olmayacak      CNA   İçişleri Bakanı Pedrides KHA’na: Türk işgal bölgelerinden gelen mültecilerle ilgili tedbir alınmalıdır      CNA   Toptan satış cirosu ve perakende satış yılın ilk çeyreğinde %6,3 düştü      CNA   

  Kıbrıs'taki mültecilerin emek entegrasyonu topluma ve ekonomiye yararlı
ΚHA - Kyriaki Christodoulou - KIBRIS/Lefkoşa 11/06/2019 16:57 
 
Kıbrıs’taki mültecilerin emek bütünleşmesinin kendilerine, ailelerine, topluma ve ekonomiye büyük avantajlarla oldukça fazla yararı olduğu belirtildi.
 
Lefkoşa’da salı günü Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) ve Kıbrıs Mülteci Konseyi (CyRC) tarafından 20 Haziran Dünya Mülteci Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, kuruluşlar katılımcılara HelpRefugeeWork, CyRC’nin işbirliğinde Kıbrıs’taki UNCHR tarafından başlatılan serbest çevrimi hizmet hakkında bilgi verildi.
 
Platform, şirketlere iş arayan mültecilere daha geniş bir iletişim ağında ulaşabilmeleri için tasarlandı ve hizmetler ücretsiz sağlandı. Buraya yüzden fazla şirket, geçmişi mülteci olan 400’den fazla aday kayıt yaptırdı. Kısa listede 130’un üzerinde başvuru sahibi bulunuyor.
 
Bilgilendirme toplantısında şirketlerin istedikleri kadar fazla, ücretsiz iş veya staj ilanı verebilecekleri, daha geniş aday havuzuna ulaşabilecekleri ve Uluslararası Koruma altında olan kişilere ekiplerini birleştirme ve Kıbrıs Mülteci Konseyi’nden kişisel destek almak için bir fırsat sağlanabileceği ifade edildi.
 
Adaylar özgeçmişlerini sisteme yüklemek için CyRC’den yardım ve destek de alabilecekleri kaydedildi.
 
UNCHR’ın Kıbrıs Temsilcisi Katja Saha ve CyRC’den Korina Drousiotou ve Manos Mathioudakis, mültecilerin Avrupa’da ve Kıbrıs’ta yerel işgücünün büyüyen bir bölümünü oluşturduklarını, onları iş piyasasıyla bütünlemenin herkes için bir kazan-kazan durumu olduğunu vurguladılar.
 
Avrupa’nın nüfusunun yaşlandığı ve büyüyen bir bölümü oluşturan mültecilerin, piyasanın birçok sektörüne çözüm getirebileceği, böylelikle kendi sosyal ve emek bütünleşmelerinde daha hızlı ve üretken bir yol kat edilmesine yardımcı olunacağı da kaydedildi.
 
Projeyi destekleyen IMH adına konuşan Nadia Karayianni, HelpRefugeesWork’e katılmanın çok faydaları ve sonuçların çok ümit verici olduğunu söyledi. 
 
Uluslararası Koruma altında olan kişiler Onaylı Mülteciler veya İkincil Koruma sahibi olabiliyorlar. Bu kişilerin yasal statüleri Sığınma İsteyenlerden farklı, işe erişmeleri Çalışma Dairesi tarafından yürütülüyor ve sınırlamalara konu oluyor.
 
Kıbrıs’ta Uluslararası Koruma altında yaklaşık 11,000 kişi bulunuyor, yaklaşık 13,000 sığınma isteyen kişi de halen Kıbrıs’ta ikamet ediyor.
 
Mültecilerin eğitim düzeyleri de, %40’ı yüksek eğitimden terk sertifikalı, %25’i yüksek lisans ve doktora dâhil yüksek lisans olarak ayrılıyor.
 
Yüksek eğitimi olan mültecilerin %60’ının istihdam edildikleri ancak bu işin kendi niteliklerine uygun olmadığı kaydediliyor.
 
2018’de mültecilerin toplamda işe yerleştirilmeye göre oranı %1’de kaldı.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:24/06/2019
Volume:155.522,31
CSE:69,600  0,350%
FTSE/CySE:41,790  0,340%
Lefkoşa42°C
Larnaka35°C