Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Rum tarafı BM Genel Sekreteri tarafından önerilen sürece tamamen hazırlıklı     CNA   Fotiou: Yerleri değiştirilen kemikler muhtemelen bulunmayan kayıpların %80-85 ile bağlantılıdır     CNA   Ulusal Konsey toplantısının sonuçlanması için istişareler sürüyor      CNA   İstatistik veriler ikinci çeyrekte bütçe fazlalığında artış kaydedildiğini gösteriyor     CNA   Kipro-Klasik döneminden (M.Ö 5. Ve 4. Yüzyıl) Paphos Kraliyet Hanedanı idari-ekonomik merkezine ait yeni ve bilinmeyen anıtları gün ışığına çıkarıldı     CNA   

Kıbrıs Parlamentosu Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Meclis Başkanları üçlü toplantısına ev sahipliği yapacak
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 08/02/2019 13:53 
 

 
Kıbrıs Parlamentosu 11 Şubat Pazartesi günü Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Meclis Başkanları arasında ilk kez düzenlenecek üçlü toplantıya ev sahipliği yapacak. Toplantı sırasında bölgesel işbirliği ve enerji, turizm, eğitim ve kültür ile ilgili konular ele alınacak.
 
Meclis tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, toplantıya Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Yunanistan Parlamentosu Başkanı Nikolaos Voutsis ve Mısır Parlamentosu Başkanı Ali Abdel Aal katılacak.

Toplantıya Kıbrıslı uzmanlar da katılacak; Enerji Düzenleme Kurumu (RAEK) Başkanı Andreas Poullikas bölgedeki enerji kaynaklarının bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla nasıl değerlendirilebileceği, TEPAK Profesörü Antonis Theoharous ise Kıbrıs- Yunanistan- Mısır arasında turizm işbirliği konusu hakkında konuşacak.  
 
Toplantı sırasında Eski Eserler Dairesi yetkilisi Bayan Despina Pilidou yasadışı eski eserler ticaretinin nasıl ele alınabileceği ve Kıbrıs’ın Kuveyt Büyükelçisi Haralambos Hadjisavvas Arap dilinin teşvik edilmesi konusunda bir konuşma yapacak.
 
Mısır Parlamentosu Başkanı Aal’a Mısır Parlamentosundaki Mısır- Kıbrıs Dostluk Grubu Başkanı Karim Abdelkareem Darwish, Mısır- Afrika İlişkileriyle ilgili Komite başkanı Tarek Mohamed Abdelhamid Radwan ve Mısırlı Parlamenter Mohammed Mostafa El-Sallab eşlik edecek.
 
Toplantıya ayrıca Yunanistan’ın Kıbrıs Büyükelçisi Eliaw Fotopoulos ve Mısır’ın Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Mai Taha Mohamed Khalil katılacak.
 
Toplantı sabah saat 0815’te Meclis Başkanı Syllouris’in bir konuşması ile başlayacak. Toplantı saat 12:15’te tamamlayacak ve üç ülkenin parlamento başkanlarının ortak bir açıklama onaylamaları bekleniyor.
 
KHA/JV/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:16/08/2019
Volume:41.052,28
CSE:70.220  0.300%
FTSE/CySE:42.130  0.330%
Lefkoşa37°C
Larnaka32°C