Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM kaynağı KHA’a: On sekiz şüpheli mayın tarlası tespit edildi     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da derinleştirilmesi için Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitti      CNA   Meclis Başkanı Syllouris ve Mısır Cumhurbaşkanı Al Sisi işbirliği ve bölgesel güvenliği görüştüler      CNA   Mısır Petrol Bakanı El Molla: Doğal gaz belki de bölgede barış ve istikrarı hızlandıracak      CNA   Turizm Müsteşarı Perdios: Kıbrıs sadece güneş ve denizden ibaret değildir     CNA   

Kıbrıs Parlamentosu Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Meclis Başkanları üçlü toplantısına ev sahipliği yapacak
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 08/02/2019 13:53 
 

 
Kıbrıs Parlamentosu 11 Şubat Pazartesi günü Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Meclis Başkanları arasında ilk kez düzenlenecek üçlü toplantıya ev sahipliği yapacak. Toplantı sırasında bölgesel işbirliği ve enerji, turizm, eğitim ve kültür ile ilgili konular ele alınacak.
 
Meclis tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, toplantıya Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Yunanistan Parlamentosu Başkanı Nikolaos Voutsis ve Mısır Parlamentosu Başkanı Ali Abdel Aal katılacak.

Toplantıya Kıbrıslı uzmanlar da katılacak; Enerji Düzenleme Kurumu (RAEK) Başkanı Andreas Poullikas bölgedeki enerji kaynaklarının bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla nasıl değerlendirilebileceği, TEPAK Profesörü Antonis Theoharous ise Kıbrıs- Yunanistan- Mısır arasında turizm işbirliği konusu hakkında konuşacak.  
 
Toplantı sırasında Eski Eserler Dairesi yetkilisi Bayan Despina Pilidou yasadışı eski eserler ticaretinin nasıl ele alınabileceği ve Kıbrıs’ın Kuveyt Büyükelçisi Haralambos Hadjisavvas Arap dilinin teşvik edilmesi konusunda bir konuşma yapacak.
 
Mısır Parlamentosu Başkanı Aal’a Mısır Parlamentosundaki Mısır- Kıbrıs Dostluk Grubu Başkanı Karim Abdelkareem Darwish, Mısır- Afrika İlişkileriyle ilgili Komite başkanı Tarek Mohamed Abdelhamid Radwan ve Mısırlı Parlamenter Mohammed Mostafa El-Sallab eşlik edecek.
 
Toplantıya ayrıca Yunanistan’ın Kıbrıs Büyükelçisi Eliaw Fotopoulos ve Mısır’ın Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Mai Taha Mohamed Khalil katılacak.
 
Toplantı sabah saat 0815’te Meclis Başkanı Syllouris’in bir konuşması ile başlayacak. Toplantı saat 12:15’te tamamlayacak ve üç ülkenin parlamento başkanlarının ortak bir açıklama onaylamaları bekleniyor.
 
KHA/JV/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:04/23/2019
Volume:125.913,01
CSE:70,240  -0,470%
FTSE/CySE:42,210  -0,540%
Lefkoşa23°C
Larnaka22°C