Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Rum tarafı BM Genel Sekreteri tarafından önerilen sürece tamamen hazırlıklı     CNA   Fotiou: Yerleri değiştirilen kemikler muhtemelen bulunmayan kayıpların %80-85 ile bağlantılıdır     CNA   Ulusal Konsey toplantısının sonuçlanması için istişareler sürüyor      CNA   İstatistik veriler ikinci çeyrekte bütçe fazlalığında artış kaydedildiğini gösteriyor     CNA   Kipro-Klasik döneminden (M.Ö 5. Ve 4. Yüzyıl) Paphos Kraliyet Hanedanı idari-ekonomik merkezine ait yeni ve bilinmeyen anıtları gün ışığına çıkarıldı     CNA   

Spechar, Güvenlik Konseyinin UNFİCYP ile ilgili görüşmesi arifesinde liderle görüşecek
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 12/06/2019 17:44


BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Elizabeth Spechar Güvenlik Konseyinin temmuz ayında UNFİCYP’in görev süresiyle ilgili gerçekleştireceği görüşme ışığında, önümüzdeki haftalarda, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasides ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı ve her iki taraftan diğer yetkililer ile görüşmelerde bulunacak.

UNFİCYP Basın Temsilcisi Alim Siddique KHA'ya yaptığı açıklamalarda "BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Elizabeth Spechar, önümüzdeki haftalarda,  UNFICYP’in görevinin yenilenmesi öncesi, eski yıllarda da yaptığı gibi, adanın her iki tarafından üst düzey yetkililer ile yapacağı görüşmede, Güvenlik Konseyinin 2453 numaralı kararının uygulanması konusunu tartışacak”.

Temaslarının, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Sayın Akıncı ile görüşmeleri de içerip içermediği sorusuna Siddique, BM yetkilisinin "liderler ve yüksek düzey yetkililerle görüşeceği” yanıtını verdi.

30 Ocak 2019’da onaylanan 2453 numaralı kararla Güvenlik Konseyi Kıbrıs’taki Barış Gücünün görev süresini altı ay daha uzatmıştı. Bununla birlikte, ayrıca, BM Genel Sekreterinden “10 Temmuz 2019’a kadar, güven artırıcı önlemler, gerginliğin yumuşatılması için bir mekanizma oluşturulması, iki liderin, tüm adada sorunları ve çabaları çözme ve toplumları bir çözüme hazırlama çabaları ama aynı zamanda Kıbrıs’taki BM’in faaliyetlerinin siyasi bir ilerlemeye yardımcı olması ve Güvenlik Konseyini konular üzerine gerekli olduğu şekilde bilgilendirmesi de dâhil, söz konusu kararı uygulama raporu sunmasını istemişti.

Spechar’ın temmuz ayında New York’a gitmesi ve Güvenlik Konseyini UNFİCYP ile ilgili BM Genel Sekreterinin raporu konusunda bilgilendirmesi bekleniyor.

KHA/NS/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:16/08/2019
Volume:41.052,28
CSE:70.220  0.300%
FTSE/CySE:42.130  0.330%
Lefkoşa37°C
Larnaka32°C