Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

İrlanda Büyükelçisi ülkesinin Kıbrıs’a tam dayanışmasını dile getirdi
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 09/10/2019 16:54


Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki kışkırtmalarını değerlendirilmesi istenen İrlanda Büyükelçisi Bayan Deirdre Ni Fhalluin  Ντίρντρε ülkesinin Kıbrıs’a olan tam dayanışmasını dile getirdi ve “İrlanda, Kıbrıs ile tam dayanışma içindedir. Gerek İrlanda Başbakanı gerekse İrlanda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Vekili son aylarda Avrupalı liderlerle yaptıkları görüşmelerde bu yönde açıklamalarda bulundular” dedi.
 
Bu konunun pazartesi günü AB Dışişleri Bakanları toplantısında ve Avrupa Konseyindeki devlet liderleri ve hükümetleri tarafından da ele alınacağını duyurdu.
 
İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins’ın Kıbrıs’a ziyareti konusunda bilgilendirmesi sırasında konuşan Büyükelçi, “bu çerçevede İrlanda bu konuda kendi pozisyonunun ve düşüncelerini dile getirecek. AB’nin bu konu üzerine açıkladıkları pozisyonlarla hemfikiriz” dedi.
 
“Cumhurbaşkanı Anastasiades kesinlikle Cumhurbaşkanımızı bu konuda bilgilendirecektir ve söylenenleri dikkate alacağız. İki Cumhurbaşkanının görüşmesi Avrupa Konseyinden önce yer alacak ve bu da bize Dublin’deki yetkilileri bilgilendirme fırsatı verecektir”.
 
Higgins Kıbrıs’a 13 Ekim’de gelecek ve adadan aynı ayın 16’sında ayrılacak. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile görüşmeleri 14 Ekim Pazartesi gerçekleştirilecek. Ziyaret Cumhurbaşkanı Anastasiades’ın 2016’da İrlanda’ya yaptığı resmi ziyareti sırasındaki daveti üzerine gerçekleştirilecek. Bu 2006’dan bu yana İrlanda Cumhurbaşkanının adaya yapacağı ilk resmi ziyaret olacak.

Bayan Fhalluin İrlanda Cumhurbaşkanının ziyaretinin Brexit için çok duyarlı bir dönemde gerçekleştiğini ve bu konunun kesinlikle iki Cumhurbaşkanı tarafından tartışılacağını söyledi.

Anlaşma olmaması durumunda İrlanda ve Kıbrıs kesinlikle bu durumdan etkilenecektir diyen Büyükelçi Britanya ve İrlanda Başbakanlarının bu hafta sonundan önce görüşeceklerini duyurdu.
 
Bayan Fhalluin Brexit süreci sırasında, Kıbrıs ve hükümetinin her aşamada İrlanda’ya verdiği sürekli destek nedeniyle duyduğu şükranı dile getirdi.
 
“Kıbrıs’taki Britanya üsleri ile ilgili konunun o kadar zor ve sorunlu olmadığını anlıyoruz ama buna rağmen Kuzey İrlanda ve sınırlarla aynı zamanda Brexit  Kıbrıs için önemli bir konudur ve bu konuda Kıbrıs’a yardımcı olmayı amaçlıyoruz”.

Büyükelçi İrlanda ve Kıbrıs’ın AB’de iyi dost ve ortak olduklarını belirterek “iyi ve çok güçlü ilişkilerimiz var” dedi.

İrlanda ve Kıbrıs’ın coğrafi açıdan Birlik bölgesinde bulunan AB üyesi iki devlet olduğunu ve her iki adanın da çatışmalar ve bölünmeler yaşadığını vurguladı.
 
“Barış süreçlerimiz farklı aşamalardadır ama buna rağmen İrlanda’da Kıbrıs’la ilgili kesinlikle büyük bir düzeyde bilgi ve dayanışma vardır ve bu her zaman geçerlidir”.
 
Her iki ülkenin yaşadığı ekonomik krize de değinen İrlanda Büyükelçisi ülkesinin bu krizi en ciddi boyutlarında yaşayan ülkelere büyük destek gösterdiğini sözlerine ekledi.
 
Fhalluin, İrlanda Cumhurbaşkanının mülteciler konusuna ve etkilerine, nedenlerine ve sonuçlarına ama aynı zamanda iklim değişikliği için çok ilgi gösterdiğini belirterek Kıbrıs’ın ilgili girişimini dinlemeyi çok istediğini kaydetti.

Ayrıca, son iki yıldır İrlanda ile Kıbrıs arasında ziyaret değiş tokuşlarında bir artış olduğunu, iki ülke Dışişleri Bakanları arasında işbirlikleri yapıldığını belirterek Kıbrıs’ın bölgede oynadığı tek role dikkat çekti.

Kıbrıs’ta yaşayan İrlandalıların sayısıyla ilgili bir soruya İrlanda Büyükelçisi bunların sayısının 1200 civarında olduğunun hesaplandığını söyledi ve iki ülke ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan İrlanda - Kıbrıs Derneği oluşturulduğunu ve ayrıca parlamenter Dostluk Grubunun da olduğunu belirti.
 
İrlanda’nın Brexit ışığında yüksek eğitim alanında Kıbrıs ile işbirliğini daha da güçlendirmeyi arzuladığını belirterek İrlanda’da eğitim gören Kıbrıslı öğrencilerin sayısının çok az olduğuna işaret etti.

Resmi ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı pazartesi akşamı Higgins’ın onuruna bir yemek verecek.

Higgins ziyareti sırasında ayrıca, ülkesinin uzun yıllık desteğini dile getirmek için, 1964’ten beri adada bulunan Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFİCYP) Yöneticisi ile de görüşerek barış sürecine olan dayanışmasını dile getirecek.

Ayrıca Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler polis gücünde hizmet veren altın kadın, altı erkekten oluşan 12 İrlanda polis üyesini ziyaret edecek.

Bunun dışında, Kayıp Kişileri Araştırma Komitesi üyelerini ziyaret edecek ve antropoloji atölyesini yakından görecek. İrlanda son yıllarda en büyük bağışçılarından biri olarak Komiteye 350 bin avro yardımda bulundu ve yıllık katkısı 25 bin avroya ulaşıyor.

İrlandalı Yetkili ayrıca Lefkoşa Belediyesini de ziyaret ederek Belediye Başkanı Constantinos Yorgacis ile görüşerek kentin tarihi ve kenti etkileyen konuları üzerine bilgi alacacak.

Ayrıca Meclis Başkanı Dimitris Syllouris’in daveti üzerine mecliste bir konuşma yapacak.

Ziyaretin kültürel programının bir parçası olarak İrlanda Cumhurbaşkanı antik Kurium’u ziyaret edecek ve Kıbrıs Tiyatro Örgütü tarafından düzenlenen İrlanda şiir ve dans etkinliğine katılacak.

Buna ek olarak Lefkara köyünü ziyaret edecek ve adada ayrılmadan önce Larnaka Belediye Başkanı Andreas Vira ve Denizcilik Müsteşarı Nataşa Pilides ile görüşecek.

KHA/NS/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C