Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Britanya Krallığı BM Güvenlik Konseyi’nin Varoşa’yla ilgili kararını destekliyor      CNA   Yunanistan Parlamento Başkanı ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması çalışmalarına desteğini teyit etti      CNA   DEFA’nin sıvılaştırılmış doğal gaz temini ile ilgili ihaleye ünlü şirketler ilgi gösterdi      CNA   Kıbrıs`ın bir antik eseri Brüksel’de düzenlenen bir törenle Kıbrıs’a geri verildi     CNA   

Yunan ve İsviçre dışişleri bakanları Türkiye’nin Uluslararası Hukuku ihlalini görüştü
Κha - Adamos Zachariadis - KIBRIS/Lefkoşa 11/07/2019 10:44 
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias dün İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile görüştü. Görüşmede iki dışişleri bakanı Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Uluslararası Hukuku ihlalini ve mülteci krizini ele aldı.
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, ülkesinin görüşünü tekrarladı ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) yasadışı faaliyetlerine hemen son vermesi, Uluslararası Hukuka da saygı göstermesi gerektiğini belirtti.
 
İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis de, ülkesinin Akdeniz’de Uluslararası Hukukun ihlalinden endişe duyduğunu ifade etti.
 
Cassis, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını amaçlayan diyaloğa yeniden başlanması gerektiğini söyledi.
 
Ignazio Cassis, Türkiye’nin Uluslararası Hukuku ihlaline hemen son vermesi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’yla yapacağı görüşmede konuyu gündeme getireceğini bildirdi.
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Cassis, Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye’ye art arda ziyaretlerinde ülkesinin Akdeniz’de barış ve güvenlikten bahsedeceğini kaydetti.
 
“Kıbrıs’ta, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Yunanistan ve Türkiye’nin dâhil olduğu uzun zamandan beri bir sorun vardır. Nitekim ben bu sorunun durumunu kendim görmek, bu konuya dâhil olan ülkelerden duymak istedim” diyen Cassis, ülkesinin son yıllarda Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına yardımcı olduğunun altını çizdi.
 
Kıbrıs sorunuyla ilgili diyaloğun yeniden balaması olasılığıyla ilgili olarak İsviçre Dışişleri Bakanı, Uluslararası Hukukun ihlali bu görünümü zorlaştırdığını, bu nedenle Uluslararası Hukukun ihlallerine son verilmesinin Kıbrıs sorunu üzerindeki diyaloğun yeniden başlaması için bir önkoşul olduğunu vurguladı.

KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
   

Closing:13/09/2019
Volume:291.152,41
CSE:67.460  0.040%
FTSE/CySE:40.610  0.050%
Lefkoşa36°C
Larnaka32°C