Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Rum tarafı BM Genel Sekreteri tarafından önerilen sürece tamamen hazırlıklı     CNA   Fotiou: Yerleri değiştirilen kemikler muhtemelen bulunmayan kayıpların %80-85 ile bağlantılıdır     CNA   Ulusal Konsey toplantısının sonuçlanması için istişareler sürüyor      CNA   İstatistik veriler ikinci çeyrekte bütçe fazlalığında artış kaydedildiğini gösteriyor     CNA   Kipro-Klasik döneminden (M.Ö 5. Ve 4. Yüzyıl) Paphos Kraliyet Hanedanı idari-ekonomik merkezine ait yeni ve bilinmeyen anıtları gün ışığına çıkarıldı     CNA   

Cumhurbaşkanı: Güç dağılımı oluşturucu devletlerin diyalog konusudur
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/02/2019 12:35 
 
Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, güç dağılımı düşüncesinin ortada olduğunu, Kıbrıs sorununa çözüm bağlamında, her oluşturucu devlete daha güvenli hissetmeleri, birinin diğerine sorunlar yaratmayacağının güvencesini veren güçlerin dağıtılacağını belirtti. 
 
 
Lefkoşa’da Saint Maroun’un isim günü dolayısıyla bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Anastasiades, bir gazetecinin konuyla ilgili sorusunu yanıtladı.
 
 
Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın Politis gazetesine verdiği demeçte siyasi eşitlik konusunu, ayrıca garantiler konusunu nasıl gördüğü sorusuna yanıtında, “Bu ne denmek istediğine bağlıdır. Biz siyasi eşitliği yıllardan beri kabul ediyoruz” dedi.Nicos Anastasiades, eğer siyasi eşitlikle diğer taraf merkezi hükümet veya diğer kurumun aldığı her kararın olumlu oy alması gereklidir anlamına gelmesi halinde, kendisinin bunun siyasi eşitlik olmayacağını daha çok siyasi eşitsizlik yaratacak bir şey olacağını söylemek istediğini ifade etti ve “Çünkü bu bir toplumun diğeri üzerinde tahakkümü demek olacaktır” dedi.
 
 
Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’ya merkezileştirme güçleri üzerindeki düşüncelerini izah etmeye hazır olup olmadığı sorusuna da Cumhurbaşkanı’nın yanıtı şöyle oldu:
 
 
“Sanıyorum merkezileştirme prensibinin ne olduğu bilinmektedir.”      
 
 
“Bu bundan böyle bu oluşturucu devletlere dağıtılacak olanlara ortak karar verecek bir diyaloğun konusudur.”“Eğer prensip kabul edilirse o zaman bu oluşturucu devletlere ne dağıtılacağının görüşüleceği diyaloğun konusudur. Dolayısıyla iki toplum daha güvenli hissedecek ve biri öbürüne sorun yaratmayacak; devlet işleyebilecek, uygulanabilecek ve dolayısıyla tüm kararlar için olumlu bir oy gerekmeyecektir.”
 
 
Bir gazetecinin “BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin önünde tam bir tablo olmadığı görülüyor” yorumunun ardından bu durumun Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için görev tanımı üzerinde bir anlaşmayı zorlaştırır mı sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, bu konuda yorum yapmak istemediğini, ne yazılmışsa, neyle ilgiliyse bunun ilgili taraflarca görüşüleceğini ve bunun kamusal bir söylem olmaması gerektiğini vurguladı.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
 
   

Closing:16/08/2019
Volume:41.052,28
CSE:70.220  0.300%
FTSE/CySE:42.130  0.330%
Lefkoşa37°C
Larnaka32°C