Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

Baf, Brüksel’de Şehirler ve Bölgeler Haftasına katıldı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 08/10/2019 19:33Kıbrıs’ın Baf kenti, Brüksel’de düzenlenen Şehirler ve Bölgeler Haftasına katılıyor. Belediye Mühendisi Neofitos Zavrides yaptığı 30 dakikalık sunumunda katılımcılara Avrupa kültür başkenti olarak son iki yıl içinde kentte gerçekleştirilen çalışmaları anlattı.

Bu iki yıl içinde Baf’ta gerçekleştirilen 14 çalışmadan yedisi (30 milyon avro) Avrupa tarafından finanse edildi ve tüm çalışmaların toplam maliyeti 45 milyon avroya ulaştı.


KHA’ya konuşan Zavrides, Baf’ın bu yıl söz konusu haftaya katılmak için davet edildiğini ve tüm çalışmaların tamamlanmasıyla, Avrupalı yetkililerin yerinde değerlendirmelerde bulunmak için kenti ziyaret etmesiyle bu haftaya katılabildiklerini açıkladı.

Zavrides, "Gerek zaman gerekse kalite açısından yapılan çalışmaları görünce Baf’ta ne yaptıklarımızı anlatmamız için bizi Brüksel’e çağırdılar. Bu bizim için bir onurdu” dedi.

Zavrides, 2017 kültürel başkentliği üstlenmelerinden kaynaklanan yükümlülüklerle Baf’ın iki yıl içinde 14 çalışma gerçekleştirdiğini, bunun, Baf ve Kıbrıs’ın olanakları açısından, yerel yönetim için maddi ve mevcut insan kaynakları bakımından büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Zavrides, “Bu da bize, vizyon ve planlama olduğunda her şeyin yapılabileceğini gösterdi” dedi.

Zavrides, yapılan çalışmalar arasında, Baf merkezindeki alışveriş merkezi, Belediye etrafındaki caddeler, Muttalou Bölgesi, Belediye Pazarı, Markidio Tiyatrosu, Attiko Sineması, İbrahim Paşa Hanı ve kaldırımların genişletilmesi bulunduğunu belirterek, kültürel altyapı çalışmaların ise büyük tadilat alanlarda olduğunu da sözlerine ekledi.
 
Zavrides devamla “İnsanlar arasında birtakım aksaklıklar oldu ama aynı zamanda iyi bir şey yapmak için iyi bir ruh hali ve bir sabır gösterildi. Gerçekten çok olumlu bir yaklaşım oldu ve sonuç bizi haklı çıkardı. Baf çok değişti” dedi.  
Belediyenin ve merkezi hükümetin girişimlerinden sonra yavaş yavaş özel girişimlerin de geliştirildiğine işaret eden Zavrides,  “bunun sonunda çok iyi sonuçlar görüyoruz ve bunlar günden güne daha da iyileştirilmektedir” dedi.
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C