Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Enerji Bakanı: Sondaj çalışmalarına 7. parselden başlama gibi bir niyet yoktu
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 05/11/2019 20:49Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrypis sondaj çalışmalarına ilk önce 7. parselden başlama gibi bir niyet olmadığını belirterek şirketlerin daha ilginç ve olgun hedeflerden başlamayı tercih ettiklerini açıkladı.
 
15. Economist Konferansında konuşan Bakan Eni – Total konsorsiyumunu Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) 7. parselden çekilmesiyle ilgili basında çıkan haber konusunda şirketlerin özellikle jeolojik veriler temelinde karar aldıklarını ve en ilginç ve olgun hedeflerle çalışmalara başladıklarını söyledi ve ruhsatlar ile ilk çalışmalar arasında 1,5 ve 2 yıllık bir süre söz konusu olduğunu dile getirdi. En ilginç hedeflerden bir tanesinin de 10. parseldeki “Glafkos” olduğunu ve sondaj çalışmalarının 7. parselden başlamasının beklenmediğini kaydetti.  
 
10 parseldeki Galfkos kaynağının 5-8 milyar küp ayakla doğal gazla 2019’un MEB’deki en büyük keşiflerinden olduğunu duyurdu.
 
12. parseldeki “Afrodit” kaynağının değerlendirilmesine de değinen Lakkotrypis kalkınma ve üretim çalışmaları konusunda bir anlaşmaya varılmasına yakın olduklarını bunun Mısır’daki İdku sıvılaştırma terminali aracılığıyla değerlendirilerek Doğu Akdeniz’de doğal gaz kanalı için ilk adımın atılmış olacağı değerlendirmesinde bulundu.
 
Kıbrıs da dâhil, yedi bölge ülkesinin katılımıyla oluşturulan EastMed Gas Forum’un rollerinden bir tanesinin de mevcut altyapılardan hangisinin kullanılabileceğinin belirlenmesi ve gerek Kıbrıs'taki LNG terminali gerekse EastMed hattı ya da drenaj ve yüzer sıvılaştırma tesisleriyle ilişkili olsun gelecekteki keşiflerin nasıl değerlendirileceğinin tartışılması olduğunu vurguladı.
Önümüzdeki dönemde yani ya bu yılsonu ya da yeni yılbaşlarında, tüm şirketlerden daha geniş bir sondaj programı beklendiğini açıkladı.
Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili olarak Lakkotrypis Bakanlığının 2020’da %20 elektrik üretimi kapasitesine sahip olacak pek çok program hazırladığını ve bunların da AB hedeflerine dayandığını söyledi. Geriye kalan %80 elektrik üretimi için, gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yakıtı olarak hareket edece daha saf bir karbon formu olan doğal gazın adaya getirilmesi için çabaların devam ettiğini açıkladı.
Tartışma sırasında yenilenebilir enerji kaynakları konusunda ana zorluğun teknoloji değil artacak olan maliyet olduğunu kaydetti.
Avrupa, Rusya, Hazar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ExxonMobil temsilcisi Don Bagley şirketinin programını gerek Doğu Akdeniz gerekse Kıbrıs’ta yoğunlaştırdığını, Girit ve Mısır’da da yeni ihaleler aldığını açıkladı.
 
Kıbrıs için “Galfkos” kaynağının büyük bir önem taşıdığını ve ticari değerinin anlaşılması için şirketin bu yıl teyit sondajı sonuçlarını beklediğini söyledi.
 
Kuzey Afrika ve Orta Doğu için Total şirketi temsilcisi Elias Kassis LNG doğal gaz sıvılaştırma terminaline değinerek yeni çalışmalar için olanaklar olduğunu ve dünya pazarlarında yenilenebilir enerji kaynaklarda artış görüldüğünü belirterek şirketin vizyonun temiz ve güvenilir enerji olduğunu söyledi.
 
Kıbrıs’ın Orta Doğu ve Avrupa arasında bulunduğunu, sondaj çalışmalarında yeni teknolojiler kullanıldığını, LNG’in geliştirilmesi ve büyük çalışmalar ve yeni sondaj olanakları olduğunu dile getirdi.
 
Eni S.p.A. sondaj İcra Başkan Yardımcısı Aldo Napolitano, şirketin Doğu Akdeniz’de doğal gazın geliştirilmesindeki rolüne değindi. 
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C