Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Bulgaristan Parlamento Başkanı ile görüştü      CNA   Cumhurbaşkanı Sofya İş konferansında Kıbrıs’ın yatırımcılar için uygun bir hedef olduğunu söyledi      CNA   Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri iki toplumun geleceği üzerindeki kamuoyu yoklamalarını görüştü      CNA   Kıbrıs’ta Şubat 2020’de Ekonomik Hassasiyet Göstergesi geriledi      CNA   Galler Prensi Charles ve Cornwall Düşesi Camilla Kıbrıs Cumhuriyetini ziyaret edecekler     CNA   

AKEL Genel Sekreteri Mongherini ile Türk kışkırtmalarını ele aldı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 09/10/2019 18:12


AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou salı günü AB’nin diş işleri Yüksek Temsilcisi Federica Mongherini ile Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) gelişmeler ve Türk tarafının Mağusa ile ilgili açıklamalarını tartıştı. Genel Sekreter Kiprianou durumun göğüslenmesi için en iyi yolun Kıbrıs sorunun çözümü müzakerelerinin yeniden başlaması olduğunu belirterek Türkiye ve iki lidere geniş bölgede ve Kıbrıs halkı ve ülke karşısındaki yükümlülüklerini anlamaları çağrısında bulundu.

AKEL Genel Sekreteri "Belçika işçi partisi ve İrlanda Sinn Fein temsilcileri ve parti başkan yardımcıları ile görüşme olanağına sahip olduk. Ayrıca Solcular toplantısında bulunarak Kıbrıs’la ilgili gelişmeler konusunda konuşma olanağına sahip oldum. Bunun dışında, şu ana kadar Avrupa Komiseri Christos Stylianou ve Federica Mongherini ile de görüştüm”.dedi.

Öğleden sonra Portekiz komünist partisi temsilcileri ve AB’de Kıbrıs’ın Daimi Temsilcisi ile görüşecek olan Kyprianou, AKEL ve Solcu grup tarafından Kıbrıs’la ilgili düzenlenecek iki, İrlanda ve Brexit ile ilgili başka bir etkinliğe konuşmacı olarak katılacağını açıkladı.

Kiprianou "yaptığımız tüm görüşmelerde, gerek MEB’de gerekse Mağusa konusunda artmakta olan Türk tahriklerinden ve kışkırtmalarından duyduğumuz endişeyi dile getirme olanağına sahip olduk”.

"Tüm eylemleri şikayet ederek bu durumu göğüslemenin en güvenilir yolunun müzakerelerin yeniden başlaması olduğunu belirttik. Bunun, Türk kışkırtmalarını sonlandıracağına ve Kıbrıs sorunun çözümünü ciddi bir şekilde tartışma olanağı vereceğine inanıyoruz. AKEL olarak BM Genel Sekreteri tarafından geliştirilmekte olan bu çabayı destekliyoruz, Türkiye ve ama aynı zamanda iki lidere geniş bölge, Kıbrıs halkı ve ülkemiz karşısındaki yükümlülüklerini anlamaları ve referans şartlarının belirlenmesi ve müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla BM Genel Sekreteri ile işbirliği yapmaları çağrısında bulunuyoruz”. 

"Müzakerelerin yeniden başlaması durumunda, Kıbrıs sorunun çözümü ilkelerine dayalı bir anlaşmaya varabilmek için yoğun çaba gerekecek".

"AKEL olarak Kıbrıs’la ilgili tartışma temelinin değişmesini kabul etmeyeceğimiz mesajını vermek istiyorum. Tüm bu süreçte kendi olumlu rolümüzü de oynamak istiyoruz. Müzakerelerin yeniden başlamasını diliyoruz. Herkesin AKEL’in yurtsever bir güç olarak sadece çabaları desteklemediği ama aynı zamanda fikir ve düşünceleriyle olumlu bir sonuca varılmasına yardımcı olacağını anlamasını istiyoruz”.

KHA/NS/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:25/02/2020
Volume:121.951,85
CSE:65.510  -0.760%
FTSE/CySE:39.370  -0.810%
Lefkoşa21°C
Larnaka22°C