Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Britanya Krallığı BM Güvenlik Konseyi’nin Varoşa’yla ilgili kararını destekliyor      CNA   Yunanistan Parlamento Başkanı ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması çalışmalarına desteğini teyit etti      CNA   DEFA’nin sıvılaştırılmış doğal gaz temini ile ilgili ihaleye ünlü şirketler ilgi gösterdi      CNA   Kıbrıs`ın bir antik eseri Brüksel’de düzenlenen bir törenle Kıbrıs’a geri verildi     CNA   

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Kıbrı’ın MEB’ndeki sondaj girişimlerini kınadı
Κha - Adamos Zachariadis - KIBRIS/Lefkoşa 10/07/2019 12:23 
 
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’indeki sondaj girişimlerini kınadı
 
Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) sondaj girişimlerini yasadışı bir girişim olduğu için kınadı, bu girişimlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ve Uluslararası Hukukun bir ihlali olduğu belirtildi.
 
Açıklamada, “Bu yasadışı faaliyet, Uluslararası Hukukun, Deniz Hukuku’nun kışkırtıcı biçimde ihlaldir. Türkiye uluslararası toplum tarafından da kınanmıştır. Bu faaliyet gerginliğin daha da artmasını kışkırtmakta, Doğu Akdeniz bölgesinde güvenliği ve istikrarı tehdit etmektedir” denildi.

Yunan Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti’yle dayanışma içinde olduğunu ifade etti; Türkiye’ye hemen Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı göstermesi ve yasadışı faaliyetlerine son vermesi çağrısında bulundu.

KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:13/09/2019
Volume:291.152,41
CSE:67.460  0.040%
FTSE/CySE:40.610  0.050%
Lefkoşa36°C
Larnaka32°C