Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Syllouris Şangay’daki forumda açıkladı: Kıbrıs’ın Ulusal Yapay Zekâsı bir ay içinde hazır olacak
ΚHA - Maria Koniotou - KIBRIS/Lefkoşa 05/11/2019 12:11 
Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, salı günü Şanghay’da düzenlenen İkinci Honggiao Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın bir ay içerisinde tamamlanması gereken Yapay Zekâ’yı geliştirmek için Ulusal Stratejisi’ni devreye sokacağını açıkladı. 
 
‘Yapay Zekâ ve Yenilikçi Gelişme: Fikirler, Teknoloji ve Piyasalar” başlıklı bir atölye çalışmasında konuşan Syllouris, Ulusal Strateji’nin amacının Yapay Zekâ’nın üniversiteler, kamu ve özel sektörler gibi alanlarda teknolojik gelişimini desteklemek için başvuruları belirlemek olduğunu ifade etti.
 
Meclis Başkanı, “Yapay Zekâ’nın gelişmesi için sağlam bir ahlaki ve güvenilir kuruluş oluşturmak, uluslararası bir işbirliği ağı inşa etmek istiyoruz. Kıbrıs, özenli ve güvenilir anlaşmalarla yüksek teknolojiden ve yeni kurulmuş şirketlerden faydalanmak için mücadele ediyor” şeklinde konuştu.


Kıbrıs’ın Dördüncü Sanayi Devrimi’ne adanmış üç konferans düzenlediğini, bu konferanslar sonucunda, Kıbrıs’ta blok zinciri teknolojisinin gelişmesinde önemli ilerlemeler elde edildiğini, hâlihazırda Merkezileştirilmiş Teknolojiler için bir Ulusal Strateji’nin benimsendiğini bildirdi.
 
Yapay Zekâ’nın insan yaşamına bir tehdit veya bilinen yaşama alternatif olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Syllouris, “Yapay Zekâ’yı daha çok ekonomik gelişme, verimlilikte artış, sağlık sisteminde daha iyi teşhis ve tedavi edilmez hastalıklar için öncü terapilerde ve hava tahminlerinde bir itici güç olarak görmektedir” dedi.
 
Ulusal Halkın Kongresi’nin davetlisi olarak Çin’i ziyaret etmekte olan Syllouris ve beraberindeki Kıbrıs heyeti salı günü Şanghay’daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’ndeki İkinci Çin Uluslararası İthalat Sergisi’ne katıldı ve Kıbrıs pavyonunu gezdi.
 
Kıbrıs heyeti milletvekilleri Nicos Tornaritis, Yiorgos T. Georgiou, Christakis Tziovannis, Yiorgos Prokopiou, Elias Myrianthous ve Michalis Giorgallas’dan oluşuyor. Heyette, Kıbrıs Yatırım Ajansı Yönetim Kurulu üyesi Nicolas Theocharides de bulunuyor. 

Syllouris ve beraberindeki heyet, ZTE Telekomünikasyon şirketi heyeti ve başkanıyla da bir görüşme yaptılar.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C