Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Turizm Müsteşarı Dünya Seyahat Pazarı sonuçlarından memnun
ΚHA - Thanasis Gavos - KIBRIS/Lefkoşa 07/11/2019 12:26 
Turizm Müsteşarı Savvas Perdios, Kıbrıs’ın Londra’da düzenlenen ve çarşamba günü sona eren, büyük bir turizm sanayi sergisi olan Dünya Seyahat Pazarı’nın bu yılki sonuçlarından memnun olduğunu açıkladı.
 
Londra’da gazetecilerle görüşen Perdios, Kıbrıs’ın turizm için resmen bu yıl on yıllık yeni bir stratejik plan uygulamaya başladığını, planın amacının ülke turizmini geleneksel ‘güneş ve deniz’ sunusunun ötesine taşımak olduğunu belirtti.
 
Yeni planda 50 yaş üzeri ziyaretçileri çekmenin, Doğu Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinden ve ABD, Çin ve Japonya gibi yeni ülkelerden ziyaretçileri çekmenin hedeflendiğini anlatan Perdios, Doğu Akdeniz’de düzenlenecek gemi seyahatleriyle Yunanistan, İsrail, Mısır, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerle işbirliği yapılacağını duyurdu.

Yeni stratejik planda, bisiklete binme, gastronomi, çeşitli sporlar, sağlık gibi çeşitli temalı turizm tanıtımları bulunduğunu kaydeden Müsteşar, Kıbrıs Haber Ajansı’nın bir sorusunu yanıtladı ve Kıbrıs turizminin çeşitlendirilmesinin, ülkeye yıl boyunca turizm faaliyetleri yapılmasına neden olacağını kaydetti.


Turizm Müsteşarı, “Turizm sezonunu genişletmek bizim için bir rüyadır. Bu sağlam temeller olmadan gerçekleştirilemez. Son yıllarda güneş ve deniz modeli vardı ki şimdi bunu destek yaparak daha ayrıntılı ve özel şekillerde turizm yapabiliriz. İçinde bulunduğumuz yıl kış turizmdeki artış geçen yıla oranda %10 olacaktır” şeklinde konuştu.


Sezonun uzatılmasının istihdam olanağı da yaratacağını ve turizmde geri bırakılan Kıbrıs’taki dağlık ve kırsal alanlar gibi diğer bölgelere de genişletilebileceğini kaydeden Perdios, Kıbrıs’ın daha fazla turist ağırlamak için otellerin yenilendiğini, yeni marinalar ve 2021’de açılacak entegre casinoyla altyapı bakımından ‘tamamen hazır” olduğunu vurguladı.
 
Büyük rekabet, Brexit ve Thomas Cook’un iflası gibi büyük sorunlara rağmen geçen yıl turist sayısının 4 milyon olduğuna dikkat çeken

Savvas Perdios, Thomas Cook’la oluşan açığın diğer firmalarla kapatıldığını anlattı.


Dünya Seyahat Pazarı sırasında havayolları ve seyahat acenteleriyle yaklaşık 20 toplantı yapıldığını, bu şirketlerin Kıbrıs’tan turizmi ‘deniz ve güneş’ modelinin ötesinde yeni bir tarzla daha iyi tanıtma istediklerini belirten Perdios, bu yeni tarzın gelecek Mart’ta Berlin’de yer alacak ITB seyahat ticari sergisinde açıklanacağını duyurdu.


KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C