Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs ülkenin egemenlik haklarının Türkiye tarafından ihlal edilmesini BM nezdnde protesto etti     CNA   Papadakis: Avrupa Parlamentosu Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’deki faaliyetleri ve Varoşa’yla ilgili tehditlerine karşı tavrını ortaya koymalı     CNA   Fransa Varoşa’nın yerleşime açılmasıyla ilgili Türk açıklamalarından endişe duyulduğunu belirtti; BM Güvenlik Konseyi kararlarına saygı çağrısı yaptı     CNA   Kıbrıs ve Yunanistan Genel İşler Konseyi’nden Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini görüşme gündemine dâhil etmesini istedi     CNA   

Lefkoşa’nın tarihi, Berlin’deki ‘Kıbrıs Minyatürleri’ etkinliğinde sergilendi
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 12/06/2019 11:38 
 
Lefkoşa’nın tarihini gösteren, Kıbrıs’ın Berlin Büyükelçiliği tarafından Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 30’uncu, Kıbrıs’taki Türk işgalinin 45’inci yılı dolayısıyla düzenlenen bir sergi, Berlin’deki ‘Kıbrıs Minyatürleri’ etkinliğinde sergilendi.
 
Kıbrıs Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre Kıbrıs’ın Berlin Büyükelçisi Andreas Hadjichrysanthou yaptığı konuşmada, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının, diğer siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerle birlikte o çağda Almanya, Avrupa ve ötesine tarihi bir değişikliğe katkısı olan çok önemi bir olay olduğunu belirtti. 
 
Hadjichrysanthou, aynı mucizenin, diğer benzeri olaylarla birlikte Kıbrıs için de olacağına inandıklarını ifade etti. 
 
Basın açıklamasında, Lefkoşa’nın tarihiyle ilgili serginin, sözle, görüntü ve müzikle gerçekleştirildiği kaydedildi.
 
Sanat tarihçi ve arkeolog Anna Marangou, fotoğrafçı Giorgos Pandazis, piyanist besteci Savvas Savva, sergiye katılanlara, Doğu ve Batı’yı yansıtan Lefkoşa’nın uzun tarihini kendi eşsiz yönleriyle anlattılar.
 
Anlatımda Marangou, Lefkoşa’nın kendi insanını yansıttığını belirtti ve “Şehrimiz tüm Kıbrıslılar gibi derin, eski ve karmaşık köklere sahiptir. Küçüktür ama tarihi derindir. Bugün 21’inci yüzyılda maalesef Avrupa Birliği’nin bölünmüş, ikiye ayrılmış, tamamlanmamış bir başkentidir” dedi.

KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:17/09/2019
Volume:155.857.87
CSE:67.030  -0.330%
FTSE/CySE:40.370  -0.320%
Lefkoşa35°C
Larnaka30°C