Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Βakanlar Demetris Christofyas’ın ölümü nedeniyle açılan taziye defterini imzaladılar      CNA   Yunanistan Dışişleri Bakanı: Lefkoşa ve Atina önemli diplomatik bir zafer kazandılar      CNA   Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker: Türkiye’ye karşı alınacak önlemler “yumuşak önlemler” olmayacak      CNA   İçişleri Bakanı Pedrides KHA’na: Türk işgal bölgelerinden gelen mültecilerle ilgili tedbir alınmalıdır      CNA   Toptan satış cirosu ve perakende satış yılın ilk çeyreğinde %6,3 düştü      CNA   

Lefkoşa’nın tarihi, Berlin’deki ‘Kıbrıs Minyatürleri’ etkinliğinde sergilendi
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 12/06/2019 11:38 
 
Lefkoşa’nın tarihini gösteren, Kıbrıs’ın Berlin Büyükelçiliği tarafından Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 30’uncu, Kıbrıs’taki Türk işgalinin 45’inci yılı dolayısıyla düzenlenen bir sergi, Berlin’deki ‘Kıbrıs Minyatürleri’ etkinliğinde sergilendi.
 
Kıbrıs Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre Kıbrıs’ın Berlin Büyükelçisi Andreas Hadjichrysanthou yaptığı konuşmada, Berlin Duvarı’nın yıkılmasının, diğer siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerle birlikte o çağda Almanya, Avrupa ve ötesine tarihi bir değişikliğe katkısı olan çok önemi bir olay olduğunu belirtti. 
 
Hadjichrysanthou, aynı mucizenin, diğer benzeri olaylarla birlikte Kıbrıs için de olacağına inandıklarını ifade etti. 
 
Basın açıklamasında, Lefkoşa’nın tarihiyle ilgili serginin, sözle, görüntü ve müzikle gerçekleştirildiği kaydedildi.
 
Sanat tarihçi ve arkeolog Anna Marangou, fotoğrafçı Giorgos Pandazis, piyanist besteci Savvas Savva, sergiye katılanlara, Doğu ve Batı’yı yansıtan Lefkoşa’nın uzun tarihini kendi eşsiz yönleriyle anlattılar.
 
Anlatımda Marangou, Lefkoşa’nın kendi insanını yansıttığını belirtti ve “Şehrimiz tüm Kıbrıslılar gibi derin, eski ve karmaşık köklere sahiptir. Küçüktür ama tarihi derindir. Bugün 21’inci yüzyılda maalesef Avrupa Birliği’nin bölünmüş, ikiye ayrılmış, tamamlanmamış bir başkentidir” dedi.

KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:24/06/2019
Volume:155.522,31
CSE:69,600  0,350%
FTSE/CySE:41,790  0,340%
Lefkoşa42°C
Larnaka35°C