Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   ΕΝİ: Zor bölgesinde günde 2,7 milyar metreküpten fazla üretim yapılıyor      CNA   UNFICYP, avcılara tampon bölgedeki avlanmanın kesinlikle yasak olduğunu hatırlatıyor      CNA   Kabine tarafından Yatırım Fonu oluşturulmasına karar verildi, 2 Eylül’de `Estia` başlıyor      CNA   

Mathiatis'taki eski maden yeniden hayat buluyor
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 21/04/2017 15:50
Mathiatis köyünün güneyinde, Strongyhlos tepesinin eteğindeki çam ormanlarında saklı, bölgenin en eski madeni olan altın madeni pek yakında yeniden hayat bulacak, ziyaretçiler için huzurlu ve güvenli bir yer olacak.

KHA`na bir demeç veren Mathiatis Köy Encümeni Theodoros Tsatsos, madenin öneminden, madenin yenilenmesi ve madenden faydalanılması planlarından bahsetti; köy ve bölge için `büyük bir armağan` olduğunu, projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 50 kişiye iş imkanı sağlanacağını belirtti.
Strongylos tepesi eteklerindeki maden, Mathiatis bölgesindeki en eski bölgede bulunuyor ve tarihi M.Ö 600`lere dayanıyor. Bölgede önce bakır, daha sonra 1935`ten 1945`e kadar altın madeni faaliyette bulundu.

Tsatsos, madenin kuzey batısının Mavrovouni bölgesi olduğunu, burada mağaralar ve bakır paslı kayalar bulunmasının, ilk çağda bakır işleme ocakları olduğunu gösterdiğini anlattı.

Yunan Maden Şirketi`nin madenin işletilmesi isteğiyle kendilerine başvurduğunu, sözleşmelerin imzalanmasıyla çalışmaların başlayacağını kaydeden Theodoros Tsatsos, “Bu projeyi biz davet etmedik. Burası ilk çağlarda bir bakır madeni idi. 1935-1945 yılları arasında altın çıkarıldı” dedi.
Tsatsos şöyle devam etti:
“Köy olarak bu projeyi kendimiz davet etmedik. M.Ö burası bir bakır madeniydi. 1935-1945 yılları arasında altın çıkarıldı. O zamanlarda madenciler kazma, tepsi ve hendekler kullanıyorlardı. Bugün madenler gelişti. Altını daha başarılı bir çıkaracak modern makineler kullanıyorlar.”

“Şirket, 1935-1945 yıllarında çıkan molozları, ayrıca kraterin bir bölümünden çıkanları Skouriotissa`ya aktaracak.”

“Madenle ilgili olarak şirket bize geldi. Öneriyi incelememiz ve görüşlerimizi söylememiz gerekir. Bu bir ulusal zenginliktir. Altındır. Köy Encümeni`nin kendisi de tek başına `evet` ya da `hayır` diyemez. Öneriyi incelememiz, sonuçlarının veya faydalarının ne olacağını, sıkıntı yaratıp yaratmayacağını, düzgün gidip gitmeyeceğini görmemiz gerekir.
“Köy Encümeni başvuruyu resmen almandan çevre çalışması yapmadan önce niyetini anlatması için biz şirketi davet ettik. Çevre uzmanları ve jeologlar dahil danışmanların, yasal danışmanın ve teknik danışmanın katılımıyla bir görüşme yaptık.”
“Projelerini bize sundular, çalışmalarını bize verdiler. Köy Encümeni danışmanlarla bir toplantı yaptı. Konuyu inceledikten ve görüşlerimizi belirttikten sonra bir karar aldık. Ancak ilerlemeden önce bir köy toplantısı yaptık. Şirketi projesini insanımıza anlatması ve sorularına yanıt vermesi için çağırdık.”
“Daha sonra Köy Encümeni nihai karar için bir referandum yaptı. %62 lehte, %38 aleyhte oy çıktı ve böylelikle Köy Encümeni`nin belirli koşulları belirledikten sonra çalışmaların ilerlemesine karar verildi.
Bu koşullar, ağır araçların ve oluşturacağı tozun en aza indirilmesi için toplam uzunluğu 2 kilometre olacak asfalt yollar yapılmasından, molozların taşınması için bugünden itibaren 25 aylık bir süre tanınmasından, toz miktarının sürekli ölçülmesinden, bulunan eski eserlerin korunmasından, doğanın korunmasından, sadece Orman Dairesi`nin nezaretinde, mutlaka gerekli olan ağaçların kesilmesinden ve bölgenin korunmasından oluşuyor.

Bölgenin iyileştirilmesiyle ilgili olarak da Tsatsos, `Madenin birçok turist tarafından ziyaret edildiğine, yeni yılda bu arkeolojik alanın Kıbrıs Turizm Teşkilatı`nın listesine alınacağına işaret etti, dolayısıyla bölgenin korunmasının istenmesinin, Köy Encümeni`nin bunu planlaması, şirketin bir oyun alanı, bir park, araç parkı, büfeler, banklar, kratere güvenle ulaşılabilecek yollar gibi kendi istedikleri şekilde bunu yapması anlamına geldiğini belirtti.

Theodoros Tsatsos, Köy Encümeni`nin hedefleri arasında, iki antik madenin doğal bir yolla birbirine bağlanması, iki maden arasında 2.5 kilometrelik bir mesafe olduğundan dinlenmek için yarı yolda bir park olmasının bulunduğunu ifade etti, bu yolun ayrıca dünya dağ tırmanma sporlarının yolu olduğunu hatırlattı.

Bölgeden azami yararlanmak için Avrupa fonundan yararlanma çalışması yaptıklarını kaydeden Tsasos, “Şüphesiz doğru bir şey yaptık” dedi ve bundan köy için genel bir fayda, Mathiatis`in ve bölgenin gelişmesinin sağlanacağına dikkati çekti, “Mathias için bu büyük bir ödüldür” şeklinde konuştu.

KHA/MG/KBI/2017
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:22/08/2019
Volume:185.422.16
CSE:70.390  0.770%
FTSE/CySE:42.280  0.810%
Lefkoşa36°C
Larnaka35°C