Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Maliye Bakanı: Bu belirsiz savaştan galip çıkacağız     CNA    Borrell Türkiye’ye Kıbrıs ve Yunanistan’ın karasularındaki egemenliklerine saygı göstermesi çağrısında bulundu     CNA   Kıbrıs hükümeti Limasol camiine yönelik vandallığı sert bir şekilde kınadı     CNA   Cumhurbaşkanı uzmanlarla tedbirleri planlanandan önce aşamalı kaldırmayı görüştü, karar Çarşamba günü alınacak     CNA   

Profesör Karayiannis: Turizmin başlaması için 20 ülke Epidemiyolojik Birim tarafından değerlendiriliyor
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 21/05/2020 19:34Havaalanlarının haziran ayı içinde açılması konusunun cuma günü Bakanlar Kurulunda karara bağlanması arifesinde Epidemiyoloji Denetim Birimi, turizmin yeniden başlayabilmesi amacıyla Kıbrıs’ın turist kabul edebileceği 20 ülke listesini değerlendiriyor.
Lefkoşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Viroloji öğretim üyesi ve Bilimsel Danışma Komitesi üyesi Profesör Petros Karayiannis, ülkelerin, epidemiyolojik görüntülerine göre, vatandaşlarının Kıbrıs’a giriş yapabilmeleri amacıyla test isteyen ve istemeyen ülkeler olarak sınıflandırılacağını duyurdu.
Cuma günü siyasi liderliğin havaalanları ve otellerin açılış tarihlerini açıklamasının beklendiğini böylece ilgili taraflara hazırlıklarını yapabilmeleri için takvim verilmesinin beklendiğini belirten Karayiannis bunun haziran ayı içinde olacağını söyledi.
Çarşamba sabahı Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in bilimsel heyetle yaptığı görüşmeye değinen Profesör Karayiannis, Turizm Müsteşarı Savvas Perdios’un toplantıya Kıbrıs’ın turist kabul edebileceği 20 ülkeden oluşan bir liste sunduğunu söyledi ve bu listede hem geleneksel turizm pazarları hem de yeni pazarların yer aldığına dikkat çekti.
Profesör, “Epidemiyoloji Gözetim Birimi bu ülkelerin epidemiyolojik görüntülerini değerlendirmeyi üstlendi. Eğer bazı ülkeler de aynı epidemiyolojik görüntüyü hazırladıysa o zaman turistlerden korona virüs testi yaptıklarına dair bir belge getirmelerin ve karantinaya girmelerini istemeyeceğiz. Aynı şey bu ülkeleri ziyaret edecek olan Kıbrıslılar için de geçerli olacak” dedi.
Profesör Karayiannis, 20 ülkeden bazılarının ilk kategoride değil ikinci kategoride olacaklarını ve test getirmeleri gerekeceğini dile getirdi. Buna rağmen bu ülkelerden gelecek turistlerin test sonuçları getirmeleri durumunda karantinaya girmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı.    
Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail hükümetleri arasında turizm konusunda ilk aşamada bir anlaşmaya varıldığıyla ilgili kamuda duyulanlar konusunda Profesör Karayiannis, bu anlaşmanın iyi epidemiyolojik verileri olan Malta, Avusturya ve diğer Baltık Denizi ülkelerine kadar yayılabileceğini belirtti.
Salgından büyük oranda etkilenen Güney Avrupa ülkelerinin temmuz ayı içinde daha iyi bir epidemiyolojik görüntü sergileyebileceklerini ve böylece karşılıklı turizm akınlarının başlayabileceğini kaydetti.
Profesör “Gerek İtalya gerekse İspanya’da hem vaka hem de ölü sayılarında düşüş görülüyor. Dolayısıyla çok yakında Almanya’nın işletmelerini açtığı dönemdeki düzeyle aynı olacaklar” dedi.
İthal vakalar olmayacağının nasıl garanti altına alınabileceğiyle ilgili bir soruya Profesör Karayiannis, tüm havalimanlarına yolcuları kontrol etmek için kameralar yerleştirileceği, böylece ateşi olan bir yolcunun uçağa binemeyeceğini aynı şeyin Kıbrıs’tan yolculuk edecek kişiler için de geçerli olacağını söyledi. Bir yolculun ateşi olması durumunda sağlık merkezine götürülerek teste tabi tutulacağını ve korona virüsü testi sonuçları çıkana kadar karantinaya alınacağını dile getirdi.
Otellerle ilgili olarak, Profesör Karayiannis, müşterilerin kahvaltı ve öğle yemeğinde mesafeleri korumaları durumunda özel bir tehlike oluşmayacağını, dış alanlarda ise virüsün yayılma tehlikesi olmadığını ve otelde şüpheli bir vaka olması durumunda kişinin karantina olarak çalışan başka bir otele götürüleceğini vurguladı.  
Otellerin açılışı için kesin bir takvim belirlenmemesinin bir nedeninin de protokollerin ve ilgili kurumların hazırlanmasına zaman vermek olduğunu ve böylece otellerin personellerini eğitmek için yeterli zamanı olacağını söyledi.
KHA/NS/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:02/06/2020
Volume:69.299.40
CSE:47.840  -0.350%
FTSE/CySE:28.410  -0.390%
Lefkoşa29°C
Larnaka28°C