Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı: Türkiye tarafından yenilenen gerginlik ve ihlallerin ortasında Çin’in desteği daha da önemli      CNA   Varoşa konusunun Avrupa Parlamentosu’nda görüşmesi çabaları başladı      CNA   Christodoulides: Fransa’yla ilişkilerimiz mükemmeldir     CNA   Ulaştırma Bakanı: Kıbrıs dijital devrimde pasif kalmamalı     CNA   

Cumhurbaşkanı Anastasiades ILO’nun insan odaklı gündemine destek ifade etti
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/06/2019 18:06 
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades salı günü Cenevre’de düzenlenen Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantısında yaptığı konuşmada, ILO’nun insan odaklı gündemine, yani, insan yeteneklerine, çalışma ilkelerine ve iyi ve uzun vadeli çalışmaya daha çok yatırım yapılmasına tam desteğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı ILO ile var olan uzun yıllara dayanan derin ilişkilere değinerek “Kıbrıs, iş standartları politikaları konusunda fikir teatisinde bulunan hükümet temsilcileri, işveren ve işçi örgütleri aracılığıyla ILO’nun üçlü yapısını benimsemiştir” diye hatırlattı.

Anastasiades Kıbrıs ile Örgüt arasında mükemmel işbirliği olduğunu bunun 2013 ekonomik krizden sonra önemli açıdan güçlendiğini, ILO’nun özellikle sosyal güvenlik planları ve asgari maaş konularında değerli teknik yardım sunduğunu söyledi.

Hükümetin çalışanlar ve savunmasız grupların sosyal refah sistemi yeniden düzenlenmesi yönünde üstlendiği önlemlere de değinen Cumhurbaşkanı, bunları; Garantili Asgari Gelir (EEE), Genel Sağlık Sistemi (GESİ), düşük emeklilerin maaşlarına zam, özürlü kişilere maaş, çok çocuklu ailelere annelik parası, babalık parası, yeni bir konut politikasının kabulü ama aynı zamanda şiddet kurbanı olan kadınların korunması ve yardım edilmesi amacıyla bir Kadın Evi oluşturulması kararının alınmış olması olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiades, iş yerinde tacizler durumunda en iyi uluslararası uygulamalar temelinde kamu alanında davranış kodunun uygulanmasında, sosyal ortakların özel sektörde ilgili kodlar oluşturduğuna dikkat çekerek Hükümetin üstlendiği sosyal korunma önlemleriyle kişi başına gelirin arttığını vurguladı.
Cumhurbaşkanı şöyle devam etti:
“Yeni ekonomik ve sosyal politikalarımızla ekonomimizin dayanaklı ve güçlü temelleriyle ve halkımızın fedakârlıklarıyla ama her şeyden çok sosyal ortaklarımızın üretici tavırlarıyla birlikte çalışma barışını koruyarak ekonomimizi etkili bir şekilde geliştirebildik”.

“Kaydedilen kalkınmaya rağmen, sosyal adaletin korunması, işsizliğin daha da azaltılması ve çalışma şartlarında saygı ve kalitenin güçlendirilmesi için sürekli dikkatli olmamız ve iş pazarında değişen çevreye uyum sağlayabilmek için politikalarımızı geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz”.
“Bu amaçla, geleceğin çalışma zorluklarını göğüsleyebilmek için, eğitim, girişimcilik ve promosyon aracılığıyla ulusal planlarımızı sürekli bir şekilde geliştirmekteyiz”.
“ILO’nun çok değerli teknik yardımı ve sosyal ortaklarımızın önerileri ve onlarla diyalog içinde, tam istihdam olan durumlarda asgari ücreti uygulamayı amaçlıyoruz”.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs’ın kalkınma düzeyinin birincil fazlalıklarla yaklaşık %4 civarında olduğunu ve uluslararası alanda Kıbrıs ekonomisinin yatırım notunun arttığını söyledi. 2013’te %16 düzeyinde olan işsizlik oranının %7’ye gerilediğinin altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Anastasiades, Uluslararası Çalışma Örgütünün raporunda yer alan “insan merkezli gündeme” tam destek ifade etti.
Cumhurbaşkanı “Yukarıdaki ilkelere sadece kolektif bir yaklaşımla gelişme, sosyal adalet ve şimdiki ve gelecekteki nesilleri için refah elde edebileceğimize olan inanç güçlü ve istikrarlıdır” diyerek sözlerine son verdi.
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:17/09/2019
Volume:155.857.87
CSE:67.030  -0.330%
FTSE/CySE:40.370  -0.320%
Lefkoşa35°C
Larnaka30°C