Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Rum tarafı BM Genel Sekreteri tarafından önerilen sürece tamamen hazırlıklı     CNA   Fotiou: Yerleri değiştirilen kemikler muhtemelen bulunmayan kayıpların %80-85 ile bağlantılıdır     CNA   Ulusal Konsey toplantısının sonuçlanması için istişareler sürüyor      CNA   İstatistik veriler ikinci çeyrekte bütçe fazlalığında artış kaydedildiğini gösteriyor     CNA   Kipro-Klasik döneminden (M.Ö 5. Ve 4. Yüzyıl) Paphos Kraliyet Hanedanı idari-ekonomik merkezine ait yeni ve bilinmeyen anıtları gün ışığına çıkarıldı     CNA   

Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır parlamento başkanları ortak bir açıklamayı onayladılar
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/02/2019 17:49


 

 
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır parlamento başkanları arasında Lefkoşa’da yer alan zirve sırasında, enerjinin barış ve refah katalizörüne dönüştürülmesi; uluslararası hukuk ve ülkelerin egemenlik haklarına tam saygı duyulması temelinde enerji güvenliğinin teşvik edilmesinin önemine işaret etti.
 
Parlamento başkanları zirve çalışmalarının tamamlanmasının ardından ortak bir açıklamayı onayladılar.
 
Üç ülkenin parlamento başkanları arası gelecek zirvenin 2020 yılında Atina’da gerçekleşecek ve ondan sonraki zirve Mısır’da yapılacak. Temsilciler Meclisi’nin basın sözcüsü Loukas Fourlas zirvenin ardından ortak açıklamayı okudu.
 
Ortak açıklamada, Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Yunanistan Parlamento Başkanı Nikolaos Voutsis ve Mısır Parlamento Başkanı Ali Abdel Aal, ortak açıklamada, Lefkoşa’daki zirve sırasında yapılan istişarelerde üç ülkenin yakın işbirliğinin sağlanması durumunda her üç ülke ve üç ülkenin halkları için yararlı olacağını ve aynı zamanda bölgedeki barış, istikrar ve refahın sağlanması hedefine hizmet edeceği konusunda görüş birliğinde bulundular dendi.
 
Başkanlar, enerji, turizm, eğitim ve kültür alanları dâhil diğer alanlarda da bölgesel işbirliğini teşvik etme ve ortak girişimler ve eylemler sağlanması üzerinde anlaştılar denilen, ortak açıklamada, üç ülkenin parlamento başkanları arası yapılan toplantının enerji tasarrufu, enerji verimliliği, çevreyi koruma ve deniz kirliliğine karşı mücadele konularında ortak girişim ve eylemlerin yapılması konusuna da odaklandılar ifadesine yer verildi.
 
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır parlamento başkanları ayrıca, üç ülke arasında turizm alanında; yeni pazarlar için ortak paketler aracılığıyla ve yaygın tematik seyahatlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi ve diasporanın katılması ihtiyacına işaret ettiler.
 
 
Ortak açıklamada, Syllouris, Voutsis ve Abdel Aal’ın, eğitim ve kültür alanları hakkında insanlar arası karşılıklı anlayış ve daha yakın ilişkiler sağlanması amacıyla yapılması gereken çalışmalar konusunu görüştükleri ve bu çerçevede Arapça ve Yunanca eğitimin teşvik edilmesinin olumlu katkıda bulunacağı belirtildi.
 
Üç parlamento başkanı, parlamento diplomasisinin olanaklarının değerlendirilmesi ve aynı ilkeleri destekleyen bölgedeki diğer ülkelerin parlamentoları ile işbirliğinin güçlendirilmesi konusunu da görüştükleri kaydedilen Ortak açıklamada; son olarak, üç ülkenin parlamentoları arasındaki işbirliğinin, karşılıklı ziyaret ve uluslararası kurumlar çerçevesinde geliştirilmesine işaret ettiler dendi.
 
KHA/JV/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:16/08/2019
Volume:41.052,28
CSE:70.220  0.300%
FTSE/CySE:42.130  0.330%
Lefkoşa37°C
Larnaka32°C