Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Avrupa nüfusunun %12’sine korona virüsü testi yaptıran tek ülkedir      CNA    Ulaştırma Bakanı: Ağustos ayında Kıbrıs’a yaklaşık 600 bin turist gelmesi bekleniyor     CNA    Kıbrıs’ta devletin sağlık harcamaları COVID-19 salgını dolayısıyla 500 milyon avroyu aştı     CNA   

Plajlar 4 metre aralıklı şemsiyelerle açılıyor
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 22/05/2020 20:09 
Yeniden düzenlenmiş plajlar cumartesi günü açılıyor. Sağlık Bakanlığı yayımladığı yönergede,
plajlarda mesafenin şemiyleler ve şezlonglarla sağlanacağını belirtti.
 
Yönergeye göre, plajlarda şemsiyeler arasında 4 metre, şezlongların arası da en az 2 metre, her şemsiyenin çevresinde 1 metre mesafe olacak.

Bundan başka aynı ailenin üyeleri su sporu yapabilecekler, diğer kişiler arasında 2 metre mesafe korunacak.
 
Plajlarda düzenlemeye katılan ve plajlarda görevli personelin eğitimden geçmesi gerekecek ve kendilerine COVID-19’un yayılmasıyla ilgili yazılı talimatlar verilecek. Çalışanların da semptomları bilmesi ve protokolü takip etmesi gerekecek.

Sağlık Bakanlığı, personelin göz, burun ve ağızla temastan kaçınacak, öksürürken aksırırken ağzı kapalı olacak.
Kullanıcı, şezlong üzerine havlu serecek, tüm sporlar belirli talimat ve ölçüler dâhilinde yapılabilecek.
 
Plaj personeli, her kullanımdan sonra şezlong ve sandalyeleri dezenfekte etmekten sorumlu olacak. Plajda meyve suyu, su, tatlı vb. satışı yasak olacak, plaja gideceklerin olabildiğince nakit kullanmayacak. Bina içindeki soyunma odaları ve duşların kullanımı yasak olacak.
 
Plajda yiyecek ve içecek teslimiyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı, tüm personelin daha öce açıklanmış olan kendini koruma tedbirlerini uygulaması, temizlik personelinin de eldiven kullanması gerektiğini hatırlattı.
  
Tuvalet ve duşların sıkı sık dezenfekte ederek temizlenmesi, sıvı sabun, kağıt havlu ve antiseptik buralarda kullanılması, ortak alanların da sık sık dezenfekte edilmesi ve çöp kutularının her zaman temiz tutulması gerektiği de kaydedildi.KHA/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:29/05/2020
Volume:74.640.84
CSE:47.880  0.740%
FTSE/CySE:28.450  0.740%
Lefkoşa26°C
Larnaka27°C