Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Βakanlar Demetris Christofyas’ın ölümü nedeniyle açılan taziye defterini imzaladılar      CNA   Yunanistan Dışişleri Bakanı: Lefkoşa ve Atina önemli diplomatik bir zafer kazandılar      CNA   Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker: Türkiye’ye karşı alınacak önlemler “yumuşak önlemler” olmayacak      CNA   İçişleri Bakanı Pedrides KHA’na: Türk işgal bölgelerinden gelen mültecilerle ilgili tedbir alınmalıdır      CNA   Toptan satış cirosu ve perakende satış yılın ilk çeyreğinde %6,3 düştü      CNA   

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker Kıbrıs sorunuyla ilgili bir anlaşma olmamasından dolayı üzgün
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 12/06/2019 10:35 
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Kıbrıs sorununda çözüm olmamasını, AB’nin yürütme organı liderliği makamıyla ilgili 
‘üzüntülerinden biri’ olarak niteledi.
 
Juncker, daha açık şekilde Politico Brussel televizyonuna verdiği mülakatta, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk toplumu arasında bir anlaşmayı tamamlamamaktan üzüntü duyduğunu ifade etti.
 
Başkan Juncker aynı mülakatta, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden çekilmesi anlaşmasının tekrar açılmayacağını, geçen aylar içerisinde Britanya halkını ilgilendiren tek şeyin Avrupa Birliği’yle nasıl anlaşabileceklerini bulmak değil Theresa Mey’i değiştirmek olduğu izlenimi edindiğini söyledi.

Juncker, “Her neyse anlaşma vardır. Biz May ile bir çekilme anlaşması imzaladık. Ki bu Theresa May ve Juncker arasında bir anlaşma değil Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasında imzalanan bir anlaşmadır ve bir sonraki Britanya Başbakanı buna saygı göstermelidir. Açıkça söylüyorum, WA’nın içeriği üzerinde yeniden bir görüşme olmayacaktır” şeklinde konuştu.
 
Trump’la ilgili olarak da Juncker, ABD Başkanı ile iyi bir kişisel ilişkisi olduğunu, ülkenin başkanı olarak saygı görmeyi hak ettiğini, Avrupa tarafından istenmeyen yorumlar yapılmasına katılmamak gerektiğini belirtti.
 

"Spitzenkandidaten" süresi konusunda da, sürecin lehinde olduğunu, liderlerin başkanı Komisyon’un karanlık bir odasında seçtikleri çağa geri dönmek istemediğini kaydeden Juncker, Avrupa Komisyonu Başkanı seçimlerinde, EPP adayı Manfred Weber yerine geçmesini istediğini kaydetti.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:24/06/2019
Volume:155.522,31
CSE:69,600  0,350%
FTSE/CySE:41,790  0,340%
Lefkoşa42°C
Larnaka35°C