Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Regling: Avrupa İstikrar Mekanizması Kıbrıs’ın IMF'e erken ödeme feragatini değerlendirmeye başlıyor  
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 06/11/2019 12:42Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) İcra Direktörü Klaus Regling, Mekanizma’nın Kıbrıs’ın Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan kalan 700 milyon avro tutarındaki borcunu geri ödeme niyetini değerlendirmeye başlayacağını bildirdi.
 
Kıbrıs’ın 2020 bütçesinde IMF’den 2013’te aldığı borcunun kalanını geri ödeme niyeti olduğu belirtildi. Erken ödeme finans piyasalarından elde edilecek daha ucuz borçlanmayla gerçekleştirilecek.
 
Mali yardım şekline göre ESM’nin bir feragat yayımlaması gerekiyor. ESM 6,3 milyar avro ödenmemiş borcu ile Kıbrıs’ın en büyük alacaklısı oluyor.
 
Regling salı günü düzenlenen 15. Economist Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Portekiz ve Yunanistan’ın ESM’nin erken ödeme hakkından feragatine ihtiyacı var. Ve karşılığında bizim görüşümüzü istiyor. Biz de başlatmaktan memnunuz. Eminim bu süreç Kıbrıs’la işbirliğimiz her zaman mükemmel olduğumuz için düzgün gidecek” şeklinde konuştu.
 
Kıbrıs ekonomisiyle ilgili olarak da Regling, ESM olarak tümden kararlarının Kıbrıs’ın borç hizmet ödemlerini yerine getirmede büyük riskleri olmadığı yönünde olduğunu vurguladı.
 
Kıbrıs’ın büyümesinin, azriskle orta vadede güçlü olmaya devam etmesinin beklendiğini, tüketim ve yatırımın büyümeye olumlu katkılar sağlayacağını ifade eden Klaus Regling, Kıbrıs’ın küçük, açık bir ekonomi olduğuna, dolayısıyla dış risklere maruz kaldığına, Brexit gibi dış risklerin, korumacılığın ve mali piyasa dalgalanmasına yüksek derecede maruz kalmasının ülkenin büyümesini etkileyebileceğine dikkat çekti.
   
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C