Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Avrupa nüfusunun %12’sine korona virüsü testi yaptıran tek ülkedir      CNA    Ulaştırma Bakanı: Ağustos ayında Kıbrıs’a yaklaşık 600 bin turist gelmesi bekleniyor     CNA    Kıbrıs’ta devletin sağlık harcamaları COVID-19 salgını dolayısıyla 500 milyon avroyu aştı     CNA   

İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi gelecek hafta toplanacak
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 21/05/2020 18:20İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi Kıbrıslı Rum eş başkanı Leonidas Filaktou, Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios’un açıklamasından sonra Kıbrıs Haber Ajansı, KHA’ya yaptığı açıklamada, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin gelecek hafta toplanacağını ve belli bir anda epidemiyolojik veriler temelinde geçiş noktalarının kademeli olarak açılması konusunda görüş teatisinde bulunacaklarını duyurdu.
Filaktou, bugün Komite’nin Kıbrıs Türk eş başkanı ile telefon görüşmesi yaparak gelecek hafta düzenlenecek toplantı programını konuştuğunu ve toplantıda özgür bölgelerdeki durumu anlatmaları amacıyla Kıbrıs Rum tarafından korona virüsü konusunda uzmanların da hazır bulunacağına dair kendisini bilgilendirdiğini açıkladı.  
 
Her iki taraftaki durum, alınan önlemler ve sair konularda karşılıklı bilgilendirme yapılacağını belirten Filaktou, toplantı günü ve saatinin önümüzdeki günlerde belirleneceğini kaydetti.
Bu arada geçiş noktalarının açılmasıyla ilgili olarak ilk aşamanın, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen bölgelerde, çalışanlara, okula gidenlere ve tedavi görenlere motorlu araçların geçiş noktaları aracılığıyla 8 Haziran’dan itibaren açılması konusunda görüş birliğine varıldığı ve aynı kararın işgal altındaki bölgelerde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler için de geçerli olacağı belirtildi.
Kıbrıs Türk öğrencilere okula gitmek için Ledra Palas geçidini de kullanmalarına ve okullarına otobüslerle gitmelerine de izin verilecek.
Bunun yanı sıra, Kıbrıs Cumhuriyeti, geçitleri kullanan kişilere belli aralıklarla rastgele örnek testler yapacağını duyurdu.
KHA/NS/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:29/05/2020
Volume:74.640.84
CSE:47.880  0.740%
FTSE/CySE:28.450  0.740%
Lefkoşa29°C
Larnaka26°C