Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs Rum tarafı BM Genel Sekreteri tarafından önerilen sürece tamamen hazırlıklı     CNA   Fotiou: Yerleri değiştirilen kemikler muhtemelen bulunmayan kayıpların %80-85 ile bağlantılıdır     CNA   Ulusal Konsey toplantısının sonuçlanması için istişareler sürüyor      CNA   İstatistik veriler ikinci çeyrekte bütçe fazlalığında artış kaydedildiğini gösteriyor     CNA   Kipro-Klasik döneminden (M.Ö 5. Ve 4. Yüzyıl) Paphos Kraliyet Hanedanı idari-ekonomik merkezine ait yeni ve bilinmeyen anıtları gün ışığına çıkarıldı     CNA   

2019 Uluslararası Antik Yunan Drama Festivali’nde beş yapıt yer alacak
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/06/2019 12:32 
 
2019 Uluslararası Antik Yunan Drama Festivali 28 Haziran – 27 Temmuz tarihleri arasında üç mekanda;Baf Antik Odeon, Curium Antik Tiyatro ve Aglantzia’daki ‘Skali’ Amfiteatr’da beş yapıt ve on bir performans sahnelenecek.                                                                                                                                                        
 
Bu yılki program, uluslararası ve ulusal tiyatro yapıtlarından oluşuyor. Festival, Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Kıbrıs Merkezi ve Turizm Müsteşarlığı tarafından düzenleniyor.
 
Festival Genel Koordinatörü Christos Georgiou dün yaptığı açıklamayla, bu yıl seçilen yapıtları duyurdu.
 
Bu yılki festivalin açılışı 28 Haziran 2019’da Baf Antik Odeon’da, Slovenya Ulusal Tiyatrosu Nova Gorica tarafından sahneye konan Jasa Koceli tarafından yönetilen ilk Sloven yapımı olan Trojen Kadınları’nın Euprides (Kafkas) trajedisi yer alacak. Yapıt 30 Haziran’da Skali Amfiteatr’da tekrarlanacak.
 
Festival programı İspanyol yapımı Emilio del Valle’nin yönettiği, Maltravieso Teatro, La Almena Producciones ve Merida Uluslararası Klasik Tiyatro Festivali ortak yapımı Hippolytus ile devam edecek. Yapıt 8 Temmuz’da Baf Antik Odeon’da, 10 Temmuz’da ‘Skali’ Amfiteatr’da sahnelenecek.
 
Geçen yaz 64’üncü Merida Festivali’nde sunulan ve büyük övgü alan Hippolytus yeni düzenlemeyle yeniden sunulacak.
 
İtalya’daki Syracus Yunan Tiyatro Festivali Ulusal Antik Drama Enstitüsü 5 yıl sonra Aristophanes’in komedisi, Lysistrata’yla festivale dönüyor. 12 Temmuz ve 13 Temmuz’da iki kez Curium Antik Tiyatro’da sahnelenecek Komediyi ünlü aktör Tullio Solenghi yönetecek. Yapıtta başrolde Elisabetta Pozzi olacak.
 
Uluslararası ödül kazanan Izumi Ashizawa’nın Kıbrıs tiyatro kuruluşu Belacqua’nın işbirliğinde Euripides’in yönetiminde sahnelenecek olan Bacchae, 18 Temmuz’da ‘Skali’ Amfiteatro’da, 20 Temmuz’da Baf Antik Odeon’da yer alacak. Çok kültürlü yapıt, Japon No Tiyatrosu ve antik Yunan draması tekniklerini birleştiriyor ve yeni bir sunum dili yaratmayı amaçlıyor.
 
Euripides’in Kuzey Yunanistan Ulusal Tiyatrosu (NTNG) yapıtı Aulis Iphigenia’da Yiannis Kalavrianos tarafından yönetiliyor ve bu yılki festivalin kapanış yapıtı oluyor. Yapıt 26 Temmuz ve 27 Temmuz’da Curium Antik Tiyatro’da yer alacak.
    
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:16/08/2019
Volume:41.052,28
CSE:70.220  0.300%
FTSE/CySE:42.130  0.330%
Lefkoşa37°C
Larnaka32°C