Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Kıbrıs hükümeti 26 kişiye verdiği vatandaşlığı iptal ediyor
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 07/11/2019 13:05 
Bakanlar Kurulu çarşamba günü Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Yatırım Programı yatırım planına pasaport uygulaması çerçevesinde 26 kişinin vatandaşlığını iptal etmeye karar verdi.
 
Karar, Bakanlar Kurulu’nun dört saat süren görüşmesinden sonra İçişleri Bakanı Constantinos Petrides tarafından yapıldı.
 
Bakanlar Kurulu kararı, Reuter’in geçen ay özel olarak yayınladığı vatandaşlıktan yararlanan aralarında polis şefi ve maliye bakanının da bulunduğu Kamboçyalı listesiyle ilgili basında yer alan haberler üzerine alındı.
 
Kıbrıs Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, bir Malezyalı, sekiz Kamboçyalı, iki Kenyalı, beş Çinli, dokuz Rus ve bir İranlı vatandaşlıklarını kaybedecekler. 
 
İçişleri Bakanı, karar içerisinde kamuoyunun öğrendiği kişilerin de bulunduğunu, prosedürün birkaç ay sürebileceğini ve ‘sonuçların hâlihazırda uygulamada olduğunu açıkladı.
 
Petrides, kararın hükümetin Kıbrıs Yatırım Programı’nın uygulanması kıstaslarına ve koşullarına sıkı sıkıya bağlı olduğu taahhüdünü teyit ettiğini söyledi.
 
Constantinos Petrides, programın birkaç değişiklikten geçtiğini ve Şubat 2019’da gerekli titizlik gösterilerek bazı kısımlarda revizyon yapıldığını anlattı, aynı titizlik gösterilerek 2018’e kadar olan istisnai durumların geniş araştırması yapılarak kontrol edileceğini bildirdi.
 
Kıbrıs Kamu Denetim Yönetim Kurulu Başkanı, Maliye Dairesi Başkanı, Kıbrıs Sermaye ve Borsa Komisyonu Başkanı ve Hukuk Dairesi’nden bir temsilci bu titiz çalışmanın sonuçlarını inceleyecek, Bakanlar Kurulu’na nihai bir rapor sunacak.
 
Bakanlar Kurulu yatırım planının daha fazla tanıtımının yapılmamasına da karar verdi. 
 
Soruları yanıtlayan Petrides, toplam 4000 başvurudan sadece 26 kişinin dâhil olduğu 9 yatırım durumu olduğunu, bazı durumların sorunlu olabileceğini kaydetti.
 
İçişleri Bakanı, politik olarak ortada olan kişilerin yüksek risk bireyleri kıstasına dâhil edilmemesi gibi hatalar yapıldığını, şimdi bu durumda olanların kendilerine karşı hükümler olmasa da otomatik olarak reddedileceklerini ifade etti.
 

Petrides, yatırım planının özellikle çok zor durumlarda ülkeye yardımcı olduğunu belirtti.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C