Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM GK 25 Kasım toplantısı için liderlere çağrıda bulundu      CNA   Lakkotrypis: `Dünya Ticaret Örgütü’ndeki krizle mücadelede İstinaf Mahkemesi AB için öncelik olmalıdır      CNA   Demetriou: Kamu yaşamına daha fazla kadının katılımı için çalışma gereklidir      CNA   Ocak – Ağustos 2019 döneminde toplam ithalat 5 milyar 454 milyon avro oldu     CNA   

Alman Büyükelçi Kasım 1989 ruhunun Berlin’de üçlü görüşmeye ilham vereceğini umuyor
Κha - Andonis Gkildakis - KIBRIS/Lefkoşa 08/11/2019 18:16 
Almanya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Franz Josep Kremp, oldukça sembolik olan Berlin duvarının yıkılışının Avrupa’yı değiştirdiğini belirtti ve Kasım 1989 ruhunun bu ay sonunda Alman başkentinde yer alacak gayrı resmi üçlü görüşmeye ilham vereceğini umduğunu söyledi. 
 
Berlin duvarının yıkılışının 30’uncu yıldönümü dolayısıyla Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) açıklamalarda bulunan Büyükelçi, 1989 olaylarının Avrupa Birliği’nin genişlemesinin yolunu açtığını, Almanya ve Kıbrıs’ı birbirine yakınlaştırdığını ifade etti. 
 
9 Kasım olaylarına değinen Kremp, ‘tüylerin diken diken’ olduğu bir an olduğunu, hiçbir Alman ve dünyada bunu izleyenlerin bunu unutamayacaklarını kaydetti.
 
“1961’den bu yana vatanımı ikiye bölen, mayın tarlaları ve otomatik makineli tüfekleriyle bu ölümcül duvarın an be an yıkıldığına ve aniden var olmadığına inanmak çok güçtü” diyen Alman Büyükelçi, duvarın yıkılışının, bir anda olup bitmediğine, 1989 öncesinde sadece Almanya’da değil Orta Doğu Avrupa’da başlayan olayların bitiş noktası olduğuna, dolayısıyla duvar yıkıldığında 40 yıldan bu yana kıtayı bölen Demir Perde’nin de yıkıldığına dikkat çekti.
  
Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın dediği gibi, “Dolayısıyla biz Almanlar sadece 9 Kasım duvarın yıkılışını kutlamıyoruz. Orta ve Doğu Avrupa’daki insanların özgürlük ve demokrasi için cesaretle verdikleri mücadeleyi de kutluyoruz” şeklinde konuştu.
 
1989’daki olayların ve oldukça sembolik olan Berlin duvarının yıkılışının Avrupa’yı değiştirdiğini ifade eden Alman Büyükelçi, “Sadece Orta Doğu Avrupa’dan on yeni üyenin değil aynı zamanda Malta ve Kıbrıs’ı da üye yaparak genişlemenin yolunu açmışlardır. Bu anlamda Berlin duvarının yıkılışı ve 1989 ve 1990’daki olaylar Almanya ve Kıbrıs’ı birbirlerine daha yakın hale getirmişler yakın işbirliği ve dostluğun yolunu açmışlardır” şeklinde konuştu.
 
Büyükelçi Kremp son olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Berlin’i 25 Kasım’da Kıbrıs sorunuyla ilgili gayrı resmi üçlü toplantının yeri olarak önerdiğini belirtti ve Kasım 1989 ruhunun bu müzakerelerin sonucuna ilham olmasını diledi.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:19/11/2019
Volume:196.100,59
CSE:66.800  -1.170%
FTSE/CySE:40.140  -1.180%
Lefkoşa25°C
Larnaka23°C