Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Maliye Bakanı: Bu belirsiz savaştan galip çıkacağız     CNA    Borrell Türkiye’ye Kıbrıs ve Yunanistan’ın karasularındaki egemenliklerine saygı göstermesi çağrısında bulundu     CNA   Kıbrıs hükümeti Limasol camiine yönelik vandallığı sert bir şekilde kınadı     CNA   Cumhurbaşkanı uzmanlarla tedbirleri planlanandan önce aşamalı kaldırmayı görüştü, karar Çarşamba günü alınacak     CNA   

Bilim insanları dört olumlu testten ikisinin restoranlardan çıktığını belirterek azami dikkat gösterilmesini istedi
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 22/05/2020 20:29 
Kıbrıs’ta bilim insanları, Kıbrıs’ta kısıtlayıcı tedbirlerin azaltılmasında ikinci aşamaya girilmesinin ikinci gününde dört olumlu vaka görülmesi üzerine mesafelerin korunması ve hijyen kurallarına uyulması uyarısında bulundular.
 
Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan sağlıkla ilgili Bilim Komitesi üyesi Dr. Leontios Kostrikis, toplam 1.970 testten 4’ünün olumlu çıktığını söyledi.
 
İki olumlu sonuç, henüz açılmayan bir restorandan çıktı, bu sonuçlar kuaför, berber, güzellik salonları, dövme/tatu salonları ve restoranlarda yapılan 1000 test arasında yer aldı. 
 
Diğer olumlu vaka adadaki genel hastanelerin laboratuvarlarında yapılan 171 testten birinde görüldü.
 
Okullarda okul personeline yapılan 448 testten biri de olumlu çıktı.

Kıbrıs’ta COVID-19 vaka sayısı 927’ye yükseldi.
 
Dr. Leontios Kostrikis, sınırlamaları aşamalı olarak kaldırma planının harekete geçirilmesinin yeni bir durum yarattığını, sağlık protokollerine daha kesin uyulması gerektiğini gösterdiğini söyledi; “Herkesten prosedüre uymalarını ve çok dikkatli olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Lefkoşa’daki Kıbrıs Devlet Sağlık Hizmetleri Kuruluşu Direktörlüğü Bilim Direktörü Dr. Marios Loizou da basın toplantısında, ülkenin sınırlamaların kaldırılmasının ikinci aşamasına girdiğine, büyük dikkat gerektiğine işaret etti ve “Heyecanımızın bizi yenmesine izin vermemeliyiz” dedi.
 
Dr. Loizou, mesafeyi korumak, özellikle dün restoranlarda olduğu gibi kalabalık oluşturmaktan kaçınmak gerektiğini vurguladı.

KHA/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
 
 
   

Closing:02/06/2020
Volume:69.299.40
CSE:47.840  -0.350%
FTSE/CySE:28.410  -0.390%
Lefkoşa29°C
Larnaka28°C