Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Βakanlar Demetris Christofyas’ın ölümü nedeniyle açılan taziye defterini imzaladılar      CNA   Yunanistan Dışişleri Bakanı: Lefkoşa ve Atina önemli diplomatik bir zafer kazandılar      CNA   Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker: Türkiye’ye karşı alınacak önlemler “yumuşak önlemler” olmayacak      CNA   İçişleri Bakanı Pedrides KHA’na: Türk işgal bölgelerinden gelen mültecilerle ilgili tedbir alınmalıdır      CNA   Toptan satış cirosu ve perakende satış yılın ilk çeyreğinde %6,3 düştü      CNA   

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin amacı Ege ve Batı Akdeniz’de oldu bittiler yaratmaktır
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 10/06/2019 18:57


Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrougalos, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) ve Ege’deki kışkırtıcı eylemlerinin amacının bölgede gerginlik yaratmak olduğunu söyledi. Buna rağmen, Türkiye’nin amacının Ege’de “sıcak” bir olay yaratmak olmadığını vurguladı.
 
Yunan radio kanalı “Real FM”’e konuşan Bakan Katrougalos, Türkiye`nin kışkırtıcı eylemleri sonucu ortaya çıkan gerginliğin Ege’de bir kaza olasılığını artırdığını söyledi. Yunanistan ve Türkiye arasında güven artırıcı önlemler konusunun tartışılmasının, gerilimin artması ve Ege’de istenmeyen bir gelişmenin önlenmesini amaçladığının altını çizdi.
 
Katrougalos, Yunanistan`ın güçlü diplomasisinin Türkiye`nin kışkırtıcı eylemlerine karşı önemli bir koruyucu faktör olduğunu vurguladı ve “Türkiye bir savaş yaratmak istemiyor sadece “oldubittiler” yaratmak istiyor, dedi ve uluslararası toplumun Ege ve Doğu Akdeniz`de Türkiye`nin davranışlarını oybirliğiyle kınamasının Ankara’nın planlarını çökerttiğine dikkat çekti.
 
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:24/06/2019
Volume:155.522,31
CSE:69,600  0,350%
FTSE/CySE:41,790  0,340%
Lefkoşa42°C
Larnaka35°C