Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   BM kaynağı KHA’a: On sekiz şüpheli mayın tarlası tespit edildi     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da derinleştirilmesi için Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitti      CNA   Meclis Başkanı Syllouris ve Mısır Cumhurbaşkanı Al Sisi işbirliği ve bölgesel güvenliği görüştüler      CNA   Mısır Petrol Bakanı El Molla: Doğal gaz belki de bölgede barış ve istikrarı hızlandıracak      CNA   Turizm Müsteşarı Perdios: Kıbrıs sadece güneş ve denizden ibaret değildir     CNA   

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin resmi bir ziyaret için Kıbrıs’a geliyor
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/02/2019 18:42Salı günü Kıbrıs’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek olan İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile Cumhurbaşkanı Anastasiades arasında gerçekleştirilecek görüşmenin merkezinde üçlü işbirliği çerçevesinde enerji iş birliği, güvenlik konuları, siber güvenlik, bölgesel konular ve Kıbrıs sorunu yer alacak.
Hükümet Sözcüsü, bunun, bundan önce 1998’de Cumhurbaşkanı Ezer Weismann ve 2011’de Cumhurbaşkanı Shimon Perez’in ziyaretlerinin ardından üçüncü kez bir İsrail Cumhurbaşkanı’nın aday ziyareti olacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in 2015’te İsrail’e gerçekleştirdiği ziyarete karşılık niyetinde; iki ülke arasındaki çok sıkı ilişkiler ve bunların geliştirilmesi çerçevesinde yar alacağını açıkladı.
 
Cumhurbaşkanı’nın çok üyeli Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi, AİPAC heyeti ile gerçekleştirdiği son görüşme ve başlıca konuşmacı olarak AİPEC toplantısı için mart ayında Washington’a gerçekleştireceği ziyaretin de yine sıkı ikili temaslar çerçevesinde yer alacağını söyledi.
 
Sözcü, İsrail Cumhurbaşkanı’nın, Cumhurbaşkanı Anastasiades ile baş başa bir görüşme yapacağını ve devamla heyetler arasında yapılacak görüşmenin ardından bir basın açıklamasının yer alacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı’nın konuk Cumhurbaşkanı Rivlin onuruna vereceği resmi yemeğe Temsilciler Meclisi Başkanı ve siyasi liderler de katılacak. Hemen ardından Cumhurbaşkanı Rivlin, Kıbrıs- İsrail dostluk anıtını ziyaret edecek.
Hükümet Sözcüsüne göre, iki Cumhurbaşkanı arasındaki istişareler ikili ilişkiler ve bunların vatandaşlar düzeyinde yani eğitim, kültür, iş faaliyetleri, çevre, iletişim, siber güvenlik gibi konularda daha da geliştirilmesine odaklanacak. Cumhurbaşkanı Anastasiades meslektaşını Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında da  bilgilendirecek.
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:04/23/2019
Volume:125.913,01
CSE:70,240  -0,470%
FTSE/CySE:42,210  -0,540%
Lefkoşa23°C
Larnaka22°C