Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Cumhurbaşkanı: Türkiye tarafından yenilenen gerginlik ve ihlallerin ortasında Çin’in desteği daha da önemli      CNA   Varoşa konusunun Avrupa Parlamentosu’nda görüşmesi çabaları başladı      CNA   Christodoulides: Fransa’yla ilişkilerimiz mükemmeldir     CNA   Ulaştırma Bakanı: Kıbrıs dijital devrimde pasif kalmamalı     CNA   

Lajčák: Kıbrıslılar iki toplumlu görüşmelerin yardımcı olduğunu düşündükçe biz desteklemeye devam edeceğiz
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 10/06/2019 20:53Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajčák, Kıbrıslıların Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk siyasi partiler arasındaki iki toplumlu görüşmelerin yardımcı olduğunu düşündükleri sürece Slovakya’nın bunu desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Kıbrıs’ı ziyaret etmekte olan ve Kıbrıslı meslektaşı Nicos Christodoulides, Meclis Başkanı Dimitris Syllouris ve BM Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile görüşen konuk bakan pazartesi öğleden sonra Slovakya Büyükelçisi himayesinde parti liderleri ve temsilcileri ile Lefkoşa’daki Ledra Palas otelinde bir araya geldi.
Bu yıl eski Çekoslovakya Büyükelçisi Emil Keblusek’in inisiyatifiyle başlatılan iki toplumlu diyaloğun başlatılmasının 30. yıl dönümü.
 
Görüşmeye katılan tüm partiler diyaloğun zenginleştirilmesi arzularını teyit ederek BM Genel Sekreterinin devam ettirdiği çabalara destek ifade ettiler.
Bugünkü görüşmeden sonra, Slovakya Dışişleri Bakanı, her iki toplumdan siyasi partilerin ilk görüşmesini başlatan ve Kıbrıs konusunda görüş teatisinde bulunmaları fırsatı veren eski Büyükelçi Keblusek’in onuruna katılanlar adına ortak bir açıklama okudu.

Orak açıklamada şunlara yer verildi. "Bu görüşme (ilki 30 yıl önceydi) partiler arasında Kıbrıs sorunun çeşitli aşamalarını tartışılacağı düzenli diyaloğun temellerini oluşturdu. Anlaşma olması konusunda var olan tüm çıkmazlara rağmen, dostluk, işbirliği, saygı ve karşılıklı anlayışa dayanan bu diyaloğa inanmaya devam ediyoruz. Bu son Elçi Keblusek’in tüm Kıbrıslılara bıraktığı bir mirastır”.

Partiler Slovakya Cumhuriyeti’ne, Dışişleri Bakanına ve Lefkoşa’daki elçiliğe otuz yıldır diyalog için sağladıkları kolaylıktan dolayı ama aynı zamanda iki toplumlu görüşmelere katılan tüm Slovakya elçilerinin gösterdiği sabırlı, tarafsız ve profesyonel yaklaşımlarından duydukları şükranları dile getirdiler.

Açıklamada belirtildiği gibi, partiler bu diyalogların devam edilmesi ve zenginleştirilmesi yönündeki isteklerini belirterek bu görüşmelerin çok yararlı ve çok defa da doğrudan temas ve Kıbrıslı Rumlar le Kıbrıslı Türkler arasında görüş teatisi fırsatı verdiğini kaydettiler.
"Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk siyasi partiler BM Genel Sekreterinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarının ve uluslararası hukuk ve AB ilke ve değerlerinin öngördüğü gibi, adanın federal bir çözüm temelinde yeniden birleşmesi için müzakerelerin başlaması amacıyla ortak bir zemin arayışı yönündeki devam eden çabalarına destek beyan ettiler.  
Slovakya Dışişleri Bakanı pazartesi akşamı Slovakya elçisi tarafından verilecek bir resepsiyona katılacak ve “30 Years of Peace Dialogue in Picture” başlıklı fotoğraf sergisinin açılışında bir selamlama konuşması yapacak.
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:17/09/2019
Volume:155.857.87
CSE:67.030  -0.330%
FTSE/CySE:40.370  -0.320%
Lefkoşa35°C
Larnaka30°C