Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Türkiye KKK’ne 30 askeri bölgede kazı çalışmaları yapılması için izin verdi      CNA   Kıbrıslı parlamenterler Gürcistan’a gidiyor      CNA   BAE Dışişleri Bakanı Kıbrıs’ta resmi temaslarda bulunacak      CNA   Kıbrıs’ta Mayıs 2019 döneminde enflasyon %0,3 oldu     CNA   

Kıbrıs sorunu Syllouris – Lajčák görüşmesinin gündeminde yer aldı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 11/06/2019 10:56 
 
Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, adaya iki günlük bir ziyarette bulunan Slovakya Cumhuriyeti Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajčák’a, Kıbrıs sorununun çözümü çabalarındaki çıkmazın, Türkiye’nin uzlaşmazlığının ve yapıcı olmayan davranışının sonucu olduğunu söyledi.
 
Meclis’ten yapılan basın açıklamasına göre Syllouris, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasından sonra bile adada işgal güçlerinin kalmasında ısrarlı olduğunu belirtti.
 
Miroslav Lajčák da, Kıbrıs sorununa ilgili Birleşmiş Milletler kararları esasında bir çözüm bulunması konusunda ülkesinin kesin görüşünü tekrarlardı; Slovakya’nın bu yönde diyaloğun tesisi için her türlü katkıya hazır olduğunu bildirdi.
 
Meclis Başkanı, konuşmasında Kıbrıs ve Slovakya ve parlamentolar arasında ortak ilke ve değerler temelindeki mükemmel ilişkileri teyit etti, iki ülke ve Avrupa Birliği’nin en küçük üye ülkeleri arasındaki karşılıklı memnuniyet ve dayanışma duygularını ifade etti.
 
Syllouris ve Lajčák, Avrupa Birliği’nin uluslararası politika alanındaki rolünü, Suriye’deki, Doğu Akdeniz’deki ve Kuzey Afrika’daki durumu da ele aldılar.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:14/06/2019
Volume:178.480.00
CSE:69.060  -0.060%
FTSE/CySE:41.440  -0.070%
Lefkoşa34°C
Larnaka30°C