Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Tarım Bakanı: Atık yönetimi Kıbrıs için önemlidir
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 19/07/2019 12:55Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Kostas Kadis, atık yönetimi ve özellikle belediye atıkları yönetiminin hükümet için “bir öncelik ve bir gereklilik” olduğunu söyledi.
 
Atıkların yönetimi ile ilgili düzenlenen bir konferans sırasında konuşan Bakan, Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanlığının çevrimsel ekonominin uygulanması amacıyla bir dizi önlemler, politikalar teşvik ettiğini; atıkların miktarının azaltılması için Avrupa hedeflerinin uygulandığını, geri dönüşümün teşvik edildiğini söyledi.
 
Bakan, amacın 20135 yılına kadar kentsel atıkların %10 oranına ulaşması olduğunu ifade ederek Bakanlık ve yerel yönetimlerin atıkların yönetimi konusunda kanunlar hazırladığını; bakanlığın çevre ile ilgili hedefleri arasında bir proje olduğunu söyledi.
 
Yasalar atığın oluşmasını önlemek ve atıkların yönetimi için eylem planlarının uygulanması, atıkları ayırma programı ve atığın ayrı toplanmasının uygulanması ve çöp toplama ücretleri ‘attığın kadar öde’ modelinin uygulanmasını öngörüyor.
 
Bakan Kadis, Çevre Bakanlığının kanunların uygulanması konusunda iki ayrı araştırma gerçekleştiğini de söyledi.


 
** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **
KHA/JV/KBI/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:27/01/2020
Volume:185.344,85
CSE:67.420  -0.240%
FTSE/CySE:40.560  -0.220%
Lefkoşa18°C
Larnaka18°C