Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Cumartesi günü Limasol’da Çevre ve Geri Dönüşüm Festivali düzenlenecek
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 10/10/2019 18:37"İyi alışkanlıklara sahip olun" ana mesajıyla ve halkı bilinçlendirme amacıyla, 12 Ekim Cumartesi günü, Green Dot Kıbrıs ve Limasol kazası Belediyeleri tarafından 5. Limasol Çevre ve Geri Dönüşüm Festivali düzenleniyor.
 
Perşembe günü öğle saatlerinde, tüm Limasol Belediyelerinin himayesinde Limasol Belediye Binasında düzenlenen basın konferansında festival ile ilgili bilgiler verildi. Limasol Belediyeleri, Limasol’da %12 ile %15 arasında değişen geri dönüşüm miktarının artırılması çabalarına destek beyan ettiler.
 
Limasol Belediye Başkanı Nikos Nikolaides, özellikle yerel yönetimler için ortaya çıkan zorluklara, atıkların doğru yönetimi konusuna değinerek "kısa bir süre öncesine kadar herkes geri dönüşüm konularından söz ediyordu ama bu konuda çok az şey yaptık hem de ücretsiz olarak. Çünkü günahlarımızı attığımız Vati denilen kara bir delik vardı” dedi.
 
Vati’nin artık geçmişte kaldığını ve şimdi atık yönetimi konusunda büyük zorluklar önünde bulunduğumuzu, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha çok çöp ürettiğimizi ve bu durumu çöp üretimini azaltarak, geri dönüşüm ve yeniden kullanım ile düzeltmemiz gerektiğine vurgu yaptı.
 
Nikolaides, Vati çöp alanının kapatılmasıyla, "toplumun kötü yanının ortaya çıkarttığını", bazı insanların hala ağır ve büyük atıklarını açık alanlara atmaya devam ettiklerini belirterek, alışkanlıkların değişmesi yönünde mesajların verilebilmesi için Çevre ve Geri Dönüşüm Festivali gibi çok sayıda eyleme ihtiyaç olduğunu kaydetti.  
Buna ek olarak, geri dönüşüm miktarının artması ve çöp üretiminin azalması için, bir yandan, doğru yönetim için vatandaşları ikna etmeye ve diğer taraftan bunun yapılması için ilgili kurumların, Yeşil Noktalar gibi, gerekli araçları ve programları sunması gerektiğini sözlerine ekledi.   
Nikolaides, "Zorluklar büyüktür, herkese sesleniyor ve bunla etkili bir şekilde başa çıkmak için zamanımız yetmez çünkü sorun büyümeye devam edecek”dedi.
Ayios Athanasiou Belediye Başkanı ve Mesa Yitonya Belediye Başkanı Doros Antoniou ve Yermasoyia Belediye Başkanı Kyriakos Ksidas kendi konuşmalarında hanelerin atık üretimlerinin azaltılması ve daha çok geri dönüşüm yapılması gerektiğine işaret ettiler.
 
Ayrıca, Green Dot Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkanı Michalis Spanos, stratejik ittifakların ve özellikle yerel yönetimlerin mantığının, vatandaşla doğrudan temasa odaklandığını, bunun amacının da ortak eylemlerle katılımı teşvik etmek, Çevre ve Geri Dönüşüm Festivali gibi ortak stratejik hedefleri başarmak olduğunu belirtti.  
 
Spanos, çeşitli sektörlerde geniş bir yelpazede karşılamak için, yeni yasalar ve kanunların oylanması nedeniyle ekonomik ilişkilerin kesildiği bu dönemde,  Green Dot ile yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
2020 yılında Limasol Çevre ve Geri Dönüşüm Festivalinin daha da geliştirileceğini, Lefkoşa’daki aynı festivalin sonlandırılacağını, Green Dot’un tüm özgür Kıbrıs’taki kentlerde düzenlenen etkinliklere katılarak halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme kampanyalarına yatırım yapmayı kararlaştırdığını açıkladı.  
 
Çevre ve Geri Dönüşüm Festivali cumartesi günü, sabah saat 10.00’dan akşam saat 21.00’e kadar Çok Fonksiyonlu Dolgu Sahil Parkında düzenlenecek ve ziyaretçiler eğitim oyunları ve faaliyetleriyle eğlenme fırsatına sahip olabilecekler. Aynı zamanda, yeniden kullanım ve geri dönüşüm atölyelerine katılabilecekler ve çevre alanında örgütlü faaliyetler konusunda bilgi edinebilecekler.
 
Festival sırasında müzik ve dans gruplarının katılımıyla sanatsal gösteriler yer alacak ve alanda kurulacak olan büfeler düşük fiyatlara yemek ve içecek sunacaklar.
 
Son olarak, bir kullanımlık plastiklerin hiç kullanılmayacağı ve bölgede PMD malzemeleri ve kâğıt için bidonlar olacağı açıklandı.
KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı


** Bu mülakat Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **


 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C