Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Daha iyi belediye atık yönetimindeki yeni tedbirler arasında katı cezalar ve yeni yeşil noktalar bulunuyor
ΚHA -Thalia Neofytou - KIBRIS/Lefkoşa 05/08/2019 16:01 
 
Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı Costas Kadis, açık alanları kirletenlere belediyenin ağır ceza uygulamasına olanak sağlayacaklarını ve Kotsiatis çöp alanının kapatılmasından sonra yerel yönetimlerin yeni atık yönetimi yollarına uyumlarını sağlamak amacıyla Lefkoşa bölgesinde yeni yeşil noktalar oluşturacaklarını duyurdu.
 
Lefkoşa belediye başkanları cuma günü Larnaka bölgesindeki Koshi’de atık yönetimi tesislerine atık naklinin artan maliyetinin ve açık alanlara kontrolsüz çöp atılmasının neden olduğu sorunları görüşmek üzere Tarım Bakanı’yla bir araya geldiler.
 
Belediye başkanları, atık yönetimi üzerindeki görüşün değişmesinin neden olduğu geçiş döneminin atlatabilmek için Bakanlıktan mali destek istediler. Bakanlık bu talebe yanıt vererek altyapının geliştirilmesine destek vereceğini bildirdi. Belediye başkanları bu görüşten memnun oldu.
 
Söz konusu görüşmede, belediyelerde daha fazla yeşil noktalar oluşturulması, açık alanlara atık biriktirmeye ağır cezalarla birlikte bir kamu farkındalık kampanyası başlatılması ve Lefkoşa’da belediyenin topladığı atıkları Koshi’ye nakletmek yerine bir nakil istasyonu oluşturulması üzerinde duruldu.
 
 
Üç yeni yeşil noktası
-----------------------------------------

Tarım Bakanı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, bakanlığın Lefkoşa bölgesinde daha fazla yeşil nokta oluşturma niyetini duyurdu; Vatandaşların belirli kategorilerdeki ev atıklarını ücretsiz buraya bırakabileceklerini söyledi.
 
Üç yeni yeşil noktalar, Aglantzia, Latsia ve Lakatamia belediyelerinde oluşturuldu. Tarım Bakanı yeşil noktaların en kısa sürede Kıbrıs genelinde çoğaltılacağını açıkladı. 
 
Bakanlığın daha fazla yeşil noktalar oluşturacağını ancak başta şüpheyle yaklaşıldığını ve yerel yönetimlerin reddiyle karşılaşıldığını anlatan Costas Kadis, şimdi karşıt bir eğilim mevcutken birçok alanın yeşil noktalar istediğini, bunun da Bakanlığın planını sürdürmesine izin verdiğini bütçesine uygun bir miktarı koyduğunu belirtti.
 
Belediye denetçileri ağır cezalar uygulayabilecekler
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -

Bakanlık aynı zamanda belediyeler ve Basın ve Enformasyon Dairesi işbirliğinde, vatandaşların kendilerinin sorumsuz davranışlarından dolayı ortaya çıkan birçok sorun nedeniyle geniş çaplı bir farkındalık kampanyası başlatıyorlar.
 
Kadis, Bakanlığın belediyelere ceza uygulayabilmeleri için yasal yetkiler verecek.
 
Belediye denetçileri, geçecek günlerde belirlenerek ve denetçilerin açık alanları kirletenler için katı ceza uygulama gücüne sahip olacaklar.
 
Bakan Kadis, şu an çok az sayıdaki Çevre Dairesi denetçisinin 4000 avroya kadar ceza uygulayabildiğini, bunun artırılacağını belediyeler tarafında yerel devlet temsilcileri atanacağını belirtti.
 
Bakanlığın katı tedbirler alacağını ve artık yasadışı çöp yığınlarına müsamaha göstermeyeceğini kaydetti.
  
Mali destek yerine altyapı inşa edilecek
-------------------------------------------------- ------

Belediyelerin atıkların nakil maliyetinin artmasına bağlı olarak mali destek talebi üzerine Bakanlık daha iyi bir atık yönetimi için altyapı inşa etmeyi önerdi.
 
Costas Kadis, çok büyük miktarda borçlanma istemediklerini, bunun yerine daha iyi atık yönetimini desteklemek için altyapı oluşturulabileceğini ifade etti.
 


Kadis, “Belediyelerle birlikte bu altyapıların en kısa sürede oluşturulması için çalışıyoruz. Bunu desteklemek için kendi bütçemizden gerekli parayı sağlayacağız” dedi.
  

Belediye başkanları Bakanı’nın önerisinden memnun
-------------------------------------------------- -----------------------------

Görüşmeden sonra konuşan Strovolos Belediye Başkanı Andreas Papacharalambous, Kotsiatis çöp alanının kapatılmasının belediyenin hazırlıksız yakalandığı bir dizi soruna neden olduğunu söyledi.
 
“Bu sorunları günlük olarak aşıyoruz. Konuyu sorumlu Bakan Sayın Kadis’e ilettik. Yaptığımız görüşmeyle sorunlarımıza yavaş yavaş çözüm bulunacağından cesaret bulduk” diyen Papacharalambous, Bakan’a hemen sorunlarla ilgilenmesinden dolayı teşekkür etti ve herkesin işbirliğiyle sorunların üstesinden gelebileceklerine inandığını belirtti.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı

** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C