Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

Çin'in katı atık yönetimini teşvik ediyor ve Avrupa'dan yeni ithalatı yasakladı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 14/11/2019 19:58
Katı atıklar Çin hükümetinin ve özellikle de Ekoloji Bakanlığı’nın bugün göğüslemeye çalıştığı bir konu olduğu ve hükümet yetkililerinin de itiraf, ettikleri gibi bu çok geç farkına varılan bir sorun oluşturduğu açıklandı.

Bu açıklama, Dış İşleri Enstitüsü’nün daveti üzerine Çin Büyükelçiliği ile Basın ve Enformasyon Dairesi ile işbirliği içinde düzenlenen ve Çin’i ziyaret eden bir grup Kıbrıslı gazeteciye Ekoloji Bakanı Yu Lifeng tarafından yapıldı. Lifeng konuşmasında “şimdi dikkatlerimiz katı atık yönetimine odaklandı” dedi. KHA’nın ülkenin konuyla ilgili herhangi bir politika izleyip izlemediği yönündeki sorusuna “sorunun çok geç farkına vardık, ama şimdi tüm dikkatimizi buna çevirdik ve önlemler için gerekli siyasetler kararlaştırıldı” dedi.

Çin’de çok atık ve çöp alanları var ve ülke şimdi ciddi bir sorun olarak gördüğü bu sorunu yönetebilmek için farklı alanlarda bir dizi politikalar oluşturulmasına karar verdi. Sıfır atık gibi politikalar ithal ettik ve son dönemde bu girişimi ilerletebilmek için kentlerde kampanyalar başlattık. “Atıklar gözetim altına alındı, her şeyi yakından izliyoruz ve her türü yolsuzluk cezalandırılacaktır”.

İzlenen politikalara gelince; kaynaktan toplama özellikle büyük kentlerde uygulanıyor. Bu çerçevede, gördüğümüz kadarıyla tüm Pekin’e geri dönüşüm kovaları yerleştirildi”.

KHA’nın, Avrupa ülkelerinden katı atık naklinin tamamen durdurulup durdurulmadığı sorusuna Ekoloji Bakanlığı Temsilcisi Çin hükümetinin diğer ülkelerden katı atık ithalini yasakladığı cevabını verdi ve “bazı kentlerimiz sorunlarla karşı karşıya ve bir önceki nesillerin bıraktıkları atıkları ve oluşturulan çöplükleri yönetmeye davet ediliyorlar” dedi.

Yu Lifeng, Çin’in öncellikleri çerçevesinde, daha iyi bir dünya ve çevrebilim kültürü oluşturulması amacıyla, yönetim noktaları ve daha başka çevresel kolaylıklar oluşturulduğunu söyledi.

KHA/NS/MHY/2019
Kıbrıs haber Ajansı
*


 
** Bu mülakat Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika **


 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C