Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

AFIS Başkanı: Kıbrıslıların onda sekizi pilleri geri dönüşüme gönderiyor
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 18/07/2019 18:00 
 
AFIS Başkanı Chris Christodoulou, Kıbrıslıların onda sekizinin pilleri geri dönüşüme gönderdiğin, kuruluşun pillerin mutlaka geri dönüşüme gönderilmesi gerektiğine herkesi ikna etmek amacıyla çalışmalarını yoğunlaştırdığını söyledi.
 
Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) bir demeç veren ve soruları yanıtlayan Christodoulou, AFIS’ın kuruluşundan bu yana geçen on yıl içerisinde birçok şey elde ettiğini belirtti.
 
Her yıl geri dönüşüm için daha fazla pil toplamayı başardıklarını, 2018’de kuruluşun 77 ton pil topladığını kaydetti.
 
“Çabamız, Kıbrıs’ın her yıl ithal ettiği pil miktarını oluşturan ve AB hedefi olan 105 ton pil toplamaktır” şeklinde konuşan Chris Christodoulou, kuruluşun pil toplamada yukarı doğru eğimden memnun olduğunu ancak bu alanda daha iyi sonuçlar almak için çabalarını yoğunlaştırdıklarını belirtti.
 
AFIS Başkanı, şüphesiz hiçbir şeyin Kıbrıs halkının yardımı olmadan gerçekleşmeyeceğini ifade etti ve her yıl daha fazla pil toplayan halka teşekkür etti.
 
Toplanan pillerin sonunun nerede bittiği sorusuna yanıt veren Christodoulou, piller AFIS kutularından toplandıktan sonra geçici olarak merkezi depo olan y asayla ve izinle belirlenmiş özel konteynerlerde toplandıklarını anlattı.
 
20 ton toplanınca AB’nin yurtdışındaki izinli birimlerine gönderildiklerini belirten Chris Christodoulou bir soruya yanıtında her zaman için genişlemeye yer olduğunu söyledi.
 
Kuruluşun hem ulusal hem de Avrupa hedeflerine ulaşmak için elinden geleni yaptığını, şimdiki yasa esasında, piyasada olan pillerin en az %45’inin toplanması gerektiğini vurguladı.
 
AFİS Başkanı, Avrupa Birliği’nin belirlediği yüksek hedeflere ulaşabilmek için iletişim düzeyindeki çabalarını yoğunlaştıracaklarını, daha sistematik, daha metotlu olacaklarını ifade etti.
 
Kıbrıs halkının yardımlarıyla daha başarılı olacaklarını umduğunu belirten Christodoulou, AFIS’ın hedeflerinin ne olduğu sorusuna yanıtında, kuruluşun iki yıl için karşı karşıya olacağı ana sorunları belirlediğini, kuruluşun öncelikli hedefinin geri dönüşüm için pillerin miktarını artırmak olduğunu ve olacağını bildirdi.
 
Bu hedefi yerine getirirken önümüze çıkacak her türlü engeli aşmayı dilediklerini belirten Chris Christodoulou, tüm vatandaşların pillerin geri dönüşümünün önemine ikna etmek istediklerini, böylelikle en yüksek sayıda pili geri dönüştürebileceklerini vurguladı.
 
AFIS’ın ‘attığın kadar öde’ gibi programların uygulanmasının hedefe ulaşmaya yardımcı olacağına inandıklarını, çünkü bunun geri dönüşüm yapmayan vatandaşlara zorunluluk getireceğini kaydeden Christodoulou, hükümetin ve ilgili kurumların kurumun çalışmaların oldukça fazla yardımı olan belirli programlar uyguladıklarına da dikkati çekti.
 
Kıbrıslıların geri dönüşüm konularında yeterince farkındalıkları olup olmadığı sorusuna AFIS Başkanı, “Kıbrıslılar pillerin zehir içerdiğini bildiklerini, geri dönüşüm yapmanın öneminin farkında olduklarını söyledi.
 
AFIS adına 2018’de yapılan bir ankette on kişiden sekiz Kıbrıslının pil geri dönüşümü yaptığının belirlendiğini anlatan Christodoulou, bunun kamu düşüncesini göstermesi bakımından çok teşvik edici olduğunu, ancak AFIS’ın çabalarını daha da yoğunlaştırması gerektiğini tekrarladı.
 
Chris Christodoulou, “Hedefimiz bütün Kıbrıslıları pil geri dönüşümünün bir gereklilik olduğuna ikna etmektir” dedi.** Bu haber Avrupa Birliği`nin AB LIFE+ (proje codu: LIFE13 INF/CY000910) Programı tarafından mali açıdan desteklenen Yeniden Düşün: Azalt – Yeniden Kullan – Geri Dönüştür Projesi bağlamında yapılmıştır.

Düzenleyici Lehtar: CyBC. Ortaklar: Green Dot Cyprus, Çevre Dairesi, Kıbrıs Pedagoji Kurumu, Kıbrıs Haber Ajansı (CNA), Fost Plus Belçika ** 


KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C