Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kadis: Kıbrıs Cumhurbaşkanı Türkiye’nin faaliyetlerine rağmen diyaloğun başlatılması çabalarını sürdürüyor      CNA   Petrol ürünleri satışı Aralık 2019’da %5,3 oranında düştü      CNA   ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin S-400 füzelerini faaliyete geçirme çabalarından endişeli      CNA   Tarım Bakanı Brüksel’e gitti      CNA   

İlkokul öğrencileri ve ebeveynleri kitapları yeniden kullanacak ve yeniden dönüştürecek; kitap sevgisini teşvik edecekler
ΚHA - Kyriaki Christodoulou - KIBRIS/Lefkoşa 10/09/2019 20:16 
 
Lefkoşa’nın Aglantzia semtindeki ilkokulun bahçesinde bir gezici kütüphane ‘dolaşan’. Aralarda 390 öğrenciyi barındıran banklar, kitap sevgisi fikrini teşvik ediyor; geri dönüşüm ve kitapların yeniden kullanılmasıyla çevre farkındalığı yaratıyor. Okul, Lefkoşa’da geri dönüşüm, kitapların, ders kitaplarının ve diğerlerinin yeniden kullanılması için organize faaliyeti teşvik eden birkaç okuldan biri.
 
Bu faaliyet, Kıbrıs Pedagoji Enstitüsü, Çevre ve Sürdürülebilir Gelişim için Eğitim Birimi (ESD) Koordinatörü Aravella Zachariou desteği ve Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla uygulanıyor. 
 
Uygulama, iki buçuk yıl önce, Okul Ebeveynleri Derneği’nin bir üyesi, İsmini Pafiti’nin, kullanılmış ders kitapları ve diğer kitaplar için organize bir plan olmadığını fark etmesiyle başladı. Pafiti diğer ebeveynlere bilgi verdi ve belirli bir hareket başlatmaya karar verdiler. Böylelikle “Okul Kitapları ve Diğer Kitapların Yeniden Kullanımı ve Yeniden Dönüşümü Faaliyeti” doğdu.
 
 
Pafiti KHA’na, “İlk olarak hedefimiz kullanılmış ders kitapları ve not defterleri toplamak ve bir kâğıt geri dönüşüm şirketine vermek oldu. Birkaç şirketle temasa geçtik ve bir anlaşmaya vardık. Bu süre içerisinde faaliyetimiz büyük yakınlık gördü. Her türlük kitabı topladık ve onlarla ne yapacağımıza karar verdik. Bu faaliyet tabii ki okulla işbirliği halinde ve Sürdürülebilir Çevre Politikası’nın birleşmesiyle gerçekleşti.
 
Çok sayıda kitap toplandı ve yaklaşık 100 kilosu geri dönüşüm şirketine verildi. Anlaşmaya göre, her bir ton kitap için okula çevre farkındalık etkinliklerinde kullanılacak bir miktar para verilecek. 
 
 
Sürdürülebilir Çevre Politikası’ndan sorumlu öğretmenler kitapları inceliyor ve hangilerinin geri dönüşüme gideceğine, hangilerinin bir sonraki ders yılı öğrencileri tarafından kullanılacağına, hangilerinin kütüphaneye konulacağına karar veriyor. Genellikle ders kitabı olmayan, ansiklopedi gibi kitaplar kütüphaneyi süslüyor.
 
Ebeveynler ve öğrenciler her zaman okula kitap getirebiliyorlar ve sık sık kitap toplama ile ilgili duyurular yapılarak hatırlatılıyor.
 
İsmini Pafiti, “okul ve diğer ders kitaplarını sürekli olarak toplamanın ve uygun şekilde kullanmanın amacı, okul çocuklarına ve ebeveynlerine çevre farkındalığı yaratmak, minnettarlık duygusu kazandırmak ve genelde kitapları sevmek oluyor. Bu faaliyetin hedefi okulumuz için sürekli hale gelmesi, topluma ve ülke genelinde diğer okullara yayılması, böylelikle bütün ebeveyn dernekleri öğretmenlerle işbirliği halinde tonlarca okul kitabı ve ders kitabından faydalanabilsin, çevre faydalanabilsin” dedi.
 
Ebeveyn Derneği’nin Aglantzia Belediyesi ve Belediye Başkanı’yla da temasa geçtiğini, toplum yararına da işbirliği yapabileceklerini umduğunu belirten Pafiti, öğrencilerin bu faaliyeti benimsediklerini, teşvik etmek için etkinlik düzenlemekten mutlu ve hevesli olduklarını kaydetti.
  
İsmini Pafiti, okul üniformalarının geri dönüşümünün de geçmişte ebeveynlerle görüşüldüğünü, bazı ebeveynler üniforma topladığını ama bunun organize bir şekilde yapılmadığını anlattı; “Bunu uygulamak kuşkusuz çok iyi bir fikir ve bunu ayrıntılı araştıracağız” dedi.
 
KHA/MG/MHY/2019
Kıbrıs Haber Ajansı

 

   

Closing:24/01/2020
Volume:344.871,66
CSE:67.580  0.640%
FTSE/CySE:40.650  0.590%
Lefkoşa12°C
Larnaka13°C